Група български граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия, са се насочили към разследващ журналист от информационната мрежа Bellingcat и са се опитали да го вкарат в „капан“ чрез Facebook, съобщиха прокурори пред лондонски съд в понеделник.
Катрин Иванова, на 33 г., Ваня Габерова, на 30 г., и Тихомир Иванчев, на 39 г., са обвинени, че са били част от изключително сложна шпионска мрежа, ръководена от руски агент с името Ян Марсалек, която се е насочвала към хора, включително дисиденти.
Прокурорите твърдят, че триото – заедно с двама мъже, Орлин Русев и Биcер Джамбазов, които са признали, че са били част от шпионския заговор – също така са извършвали наблюдение на американска военна база в Германия, където са се обучавали украински сили.
Прокурорите твърдят, че тримата са действали под ръководството на Русев, който от своя страна е получавал инструкции от Марсалек, австрийски гражданин, използвал фалшивото име Рупърт Тиц.
Марсалек е бивш главен оперативен директор на фалиралата компания за разплащания Wirecard и сегашното му местонахождение е неизвестно.
Иванова, Габерова и Иванчев отричат обвиненията.
Процесът срещу тях в лондонския съд „Олд Бейли“ продължи в понеделник, когато прокурор Алисън Морган заяви, че през 2021 г. групата е извършвала наблюдение на Христо Грозев, български гражданин, който работи за Bellingcat.
Грозев е бил водещ разследващ по докладите на Bellingcat за отравянето на руския двоен агент Сергей Скрипал през 2018 г. в Солсбъри, Англия.
Морган заяви, че Габерова е изпратила на Грозев молба за приятелство във Facebook като част от опита за събиране на информация за него, който е бил ръководен от Марсалек и Русев.
„Грозев изглежда пристрастен и влюбен във Ваня“, казва Русев на Марсалек в съобщение малко след като Грозев приема заявката за приятелство във Facebook.
Марсалек изразил опасения, че Габерова може да се „влюби в него“, но Русев му отговорил: „Ваня е много, много напориста и силно независима. Истинска кучка.“
Прокурорът каза още, че Иванова, Габерова и Джамбазов са последвали Грозев до хотел в испанския град Валенсия, като Габерова го е снимала с основателя на Bellingcat Елиът Хигинс.
Иванова е заснела Грозев на борда на полет от Австрия до Черна гора с помощта на чифт „очила за видеонаблюдение“, допълва Морган.
Морган също така заяви пред съдебните заседатели, че Иванова е „изиграла централна роля“ през 2021-22 г. в наблюдението на Роман Доброхотов, руснак, живеещ във Великобритания, който е главен редактор на The Insider, независима медия.
Морган заяви, че Марсалек и Русев са обсъждали „план за потенциално отвличане на г-н Доброхотов“, евентуално във Великобритания, преди да решат, че подобен план би бил твърде опасен.
Марсалек е казал в съобщение до Русев: „Една успешна операция на британска земя би била невероятна след прецаканите неща със Скрипал“.
В началото на съдебния процес миналата седмица Морган заяви, че на групата е било платено, за да извърши наблюдението си и да състави подробни доклади.
Иванова, Габерова и Иванчев отричат обвинението в заговор за събиране на информация, полезна за врага, в периода между август 2020 г. и февруари 2023 г. Иванова отрича също така да е притежавала фалшиви документи за самоличност. Очаква се процесът срещу тях да продължи до февруари.
Ройтерс
Бел. ред. – заглавието е на e-security.bg
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.