Нов доклад, публикуван от британския мозъчен тръст Crest Advisory, установява, че социалните медии са причина за увеличаване на физическите нападения между деца в началното училище. Въз основа на тригодишно проучване изследователите смятат, че сравнително дребни разногласия могат бързо да прераснат в насилие и дори в убийство.
Сега Crest Advisory призовава правителството на Обединеното кралство да определи рейтингова система за приложенията и платформите на социалните медии, която да позволи на родителите да разберат по-добре потенциалните рискове, пред които са изправени децата им онлайн.
Приложенията за социални медии вече са един от основните начини, по които учениците общуват помежду си. Когато има инцидент в училище, жертвите и насилниците често си разменят обиди онлайн, наблюдавани и насърчавани от своите съученици.
Вместо обаче да отшумят естествено, тези сравнително дребни разногласия прерастват в сериозни сблъсъци. Учениците очакват, че спорът ще продължи и офлайн – често с бой или друго физическо насилие.
В доклада се цитира случаят на 13-годишния ученик Оли Стивънс, който е участвал в спор в социалните мрежи с двама свои съученици. Първоначално хулиганите планирали да запишат видеоклип, в който да го унижат и да го споделят отново онлайн. В крайна сметка обаче нещата бързо ескалират и хулиганите убиват Оли, като планират цялото убийство с помощта на приложения в социалните мрежи.
Crest също така установи, че децата, използващи социалните медии, често са изложени на неподходящо за възрастта им съдържание. Видеоклиповете с насилие са лесно достъпни, а на потребителите често се показват реклами на оръжия. Изследователите смятат, че тези изображения могат да засилят конфликтите и да ускорят несъгласията към насилие, особено при деца с известна уязвимост.
Докладът на Crest, „Fixing Neverland“, препоръчва уебсайтовете на социалните медии да бъдат оценявани според това доколко са безопасни за децата. Те също така настоятелно препоръчват създаването на стандартизирана национална система за проверка на възрастта, за да се предотврати достъпът на деца до платформи с възрастови ограничения.
Тези предпазни мерки трябва да бъдат подкрепени и от други ресурси извън мрежата. Специалистите в областта на образованието следва да преминат допълнително обучение за придобиване на умения за „разрешаване на конфликти онлайн“, което ще им позволи да деескалират по-ефективно споровете в социалните медии. Самите ученици следва да получат обучение от екипи за „по-безопасни цифрови училища“, ръководени от полицейски служители, които могат да дават съвети за по-безопасно използване на инструментите на социалните медии.
Crest също така смята, че тези мерки трябва да бъдат подкрепени от кампания за повишаване на обществената осведоменост, която да помогне на родителите да разберат по-добре рисковете и предизвикателствата, пред които са изправени техните деца в интернет. При представянето на доклада Джо Калуори, ръководител на отдел „Изследвания и политика“ в Crest Advisory, заяви:
„Нашето проучване показва, че родителите на деца в начална училищна възраст не са подготвени за рисковете, пред които са изправени децата им в интернет, включително дребни разправии, които могат бързо да ескалират, да доведат до сериозно насилие, да причинят наранявания, които да променят живота им, и дори смърт, както в трагичния случай с Оли Стивънс.“
Предстои да разберем дали правителството на Обединеното кралство ще приеме някоя от тези препоръки. Ясно е обаче, че ако не се вземат мерки, използването на социалните медии може да има сериозни отрицателни последици за децата в училищна възраст.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.