Софтуерното пиратство се е превърнало в световен проблем, като трите най-големи нарушители са Китай, САЩ и Индия. През 2022 г. 6,2 % от хората по света са посетили уебсайтове за софтуерно пиратство.
Софтуерното пиратство не изисква хакер или опитен програмист. Всеки нормален човек с компютър може да стане софтуерен пират, ако не познава софтуерните закони. При толкова широко разпространено въздействие е важно да се разбере какво представлява софтуерното пиратство и какви опасности крие.
Софтуерното пиратство е неразрешено използване на законно защитен софтуер, което включва кражба, копиране, разпространение, модифициране или продажба на софтуера. Първоначално законите за авторското право са били въведени, за да могат хората, които разработват софтуер (програмисти, писатели, графични художници и др.), да получат подходящо признание и компенсация за работата си. При софтуерното пиратство тези носители на авторски права получават компенсация.
Софтуерното пиратство е незаконно и представлява федерално престъпление. Паричните санкции за тези, които нарушават този закон, могат да достигнат до 150 000 долара за всеки случай на нарушаване на авторските права. Лицензионното споразумение с крайния потребител (EULA) е лиценз, който се използва за повечето софтуерни продукти. Това е договор между производителя и/или автора и крайния потребител. Това споразумение определя правилата за използване на софтуера, като не всяко споразумение е еднакво. Едно от общите правила в повечето EULA забранява на потребителите да споделят софтуера с други лица.
Софтуерното пиратство може да е по-евтино от закупуването на законен софтуер, но има много опасности, за които пиратите трябва да знаят. Лицата, които продължават да се занимават със софтуерно пиратство, рискуват да навредят на цифровото си преживяване, като позволят на вируси да заразят компютрите им или да станат онлайн мишена за властите.
Последствията от софтуерното пиратство включват:
Съществуват седем основни вида софтуерно пиратство. Това разнообразие от пиратски техники обяснява как хората могат да отворят вратата за рисков софтуер или да повлияят на работата на компютъра си.
Софтуерно крадене
Софтлифтирането е, когато някой закупи една версия на софтуера и я изтегли на множество компютри, въпреки че в лиценза на софтуера е посочено, че той трябва да се изтегли само веднъж. Това често се случва в бизнес или училищна среда и обикновено се прави, за да се спестят пари. Софтлифтирането е най-разпространеният вид софтуерно пиратство.
Прекомерна употреба на клиент-сървър
Прекомерното използване на клиент-сървър е, когато твърде много хора в мрежата използват едно основно копие на програмата по едно и също време. Това често се случва, когато фирмите са в локална мрежа и изтеглят софтуера, за да го използват всички служители. Това се превръща във вид софтуерно пиратство, ако лицензът не ви дава право да го използвате многократно.
Зареждане на твърдия диск
Зареждането на твърдия диск е вид търговско софтуерно пиратство, при което някой купува законна версия на софтуера и след това го възпроизвежда, копира или инсталира на твърдите дискове на компютъра. След това лицето продава продукта. Това често се случва в магазините за препродажба на компютри и купувачите невинаги са наясно, че допълнителният софтуер, който купуват, е незаконен.
Фалшифициране
Фалшифицирането се случва, когато софтуерните програми се дублират незаконно и се продават с вид на автентичност. Фалшифицираният софтуер обикновено се продава на по-ниска цена в сравнение с легитимния софтуер.
Онлайн пиратство
Онлайн пиратството, известно също като интернет пиратство, е когато незаконният софтуер се продава, споделя или придобива чрез интернет. Обикновено това става чрез система за споделяне на файлове от типа “peer-to-peer” (P2P), която обикновено се среща под формата на сайтове за онлайн търгове и блогове.
Отдаване под наем
При наемането на софтуер се заема копие за ограничен период от време без съгласието на собственика на авторските права. Въпреки че някои институции, като библиотеки и университети, имат специални лицензи за законно наемане на софтуер, без тези специални разрешения наемането е в разрез с условията на лицензионното споразумение за софтуер. Това е подобно на наемането на видео от Redbox или стрийминг платформа, правенето на копия на наетия софтуер и повторното му използване с цел печалба.
Разделяне на OEM
Разделянето на оригинално оборудване (OEM) се случва, когато дадено лице продава самостоятелни програми, първоначално в комплект с допълнителни продукти. Това е като когато някой ви продава актуализация на сигурността поотделно, вместо да обедини разходите в пакет, който може да включва актуализацията, клиентска поддръжка, софтуер за споделяне на файлове, лицензионни ключове…
Софтуерното пиратство може да е по-разпространено, отколкото предполагате. За да ви помогнем да разберете как действа софтуерното пиратство, ето някои често срещани примери:
Съществуват много начини да се предпазите от неволно пиратстване на софтуер и заразяване на компютъра със зловреден софтуер, включително:
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.