Струва ли си цената на генеративния ИИ? Нов доклад твърди, че компаниите получават значителна възвръщаемост от всеки похарчен долар
Според доклад на IDC, изготвен по поръчка на Microsoft, генериращият изкуствен интелект предлага възвръщаемост на инвестициите (ROI) от 3,70 долара за всеки инвестиран долар.
Технологичният гигант твърди, че 85 % от 500-те компании в класацията Fortune използват собствени инструменти за ИИ на фона на по-широкия бум на технологията.
Но високите разходи за достъп до софтуер и инструменти породиха опасения, че тази индустриална тенденция може да се изплати по-скоро на тези, които разработват технологията, отколкото на тези, които я използват, като предишно проучване на Gartner предполага, че тя се е превърнала в „данък“ за компаниите.
IDC проведе проучване сред 4000 служители на корпоративни организации от цял свят, за да изясни как хората използват ИИ, колко се плаща за това и какво следва.
„IDC прогнозира, че разходите на бизнеса за внедряване на ИИ, използване на ИИ в съществуващите бизнес операции и за предоставяне на по-добри продукти/услуги на бизнес и потребителски клиенти ще имат кумулативно глобално икономическо въздействие от 19,9 трилиона долара до 2030 г. и ще стимулират 3,5% от световния БВП през 2030 г.“, заявиха от компанията.
Използването на генеративен ИИ се е увеличило от 55% от анкетираните през 2023 г. до 75% през тази година, казва IDC, което бележи рязко нарастване на степента на приемане.
„Предприятията в световен мащаб се очаква да инвестират 44 млрд. долара в решения за генериращ изкуствен интелект през 2024 г., което е значително повече от похарчените 19 млрд. долара през 2023 г.“, се казва в доклада.
И ИИ най-накрая започва да се изплаща, се отбелязва в проучването. Внедряването на ИИ отнема по-малко от осем месеца, а възвръщаемостта на инвестициите е в рамките на 13 месеца.
Средната възвръщаемост на инвестициите за всеки долар е 3,70 долара, макар че тя варира – потребителите от най-високото ниво на ИИ виждат възвръщаемост на инвестициите от 10 долара. Най-голямата възвръщаемост на инвестициите е в случаите на използване на продуктивността за 43% от анкетираните.
Резултатите повтарят тези, получени от Google Cloud по-рано тази година, според които генеративният ИИ би трябвало да предложи възвръщаемост на инвестициите в рамките на една година – други проучвания на Logicalis обаче показват, че много компании все още не са видели възвръщаемост на инвестициите.
Всъщност повишаването на печалбата зависи до голяма степен от начина на използване на ИИ и от самата компания, а възвръщаемостта на инвестициите може да бъде трудна за проследяване, особено когато става въпрос за производителността на служителите.
Въпреки че повишаването на производителността е основният начин, по който генеративният ИИ се използва за повишаване на печалбите в момента, IDC прогнозира, че през следващите две години той ще се измести към функционални цели и случаи на използване в индустрията, като например разработване на продукти и производство.
„Организациите преминават към по-стратегически подход към ИИ, като съгласуват инвестициите в приложения, платформи, данни и инфраструктура“, се казва в доклада на IDC.
„Целта е да се повиши стойността на инициативите в областта на ИИ чрез усъвършенствана автоматизация, по-голяма повторна употреба на модели и данни, както и ефективно и рентабилно предоставяне на изводи от мрежата до границата и до отделното устройство.“
IDC също така установи, че макар в момента да преобладават готовите решения за ИИ, като 43% от анкетираните заявяват, че това е основният им подход за използване на предимствата на ИИ, изглежда, че през следващите две години този подход ще се измести към решения за ИИ, създадени по поръчка.
Като се имат предвид постиженията, защо компаниите все още са загрижени за генеративния ИИ? В доклада се казва, че сигурността на данните, управлението на данните, въпросите, свързани с поверителността и спазването на нормативните изисквания, продължават да са най-притеснителни за организациите.
Но друго предизвикателство, което възпрепятства внедряването на генеративния ИИ, е липсата на квалифицирани работници, въпреки че тази загриженост е намаляла от 52% от респондентите през 2023 г. до 45% през тази година.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.