Представители на разузнаването на САЩ заявиха в понеделник, че са убедени, че Иран е отговорен за хакерската атака срещу президентската кампания на Доналд Тръмп, като определиха кибератаката като част от нагло и по-широкообхватно усилие на Техеран да се намеси в американската политика и евентуално да повлияе на резултата от изборите.
Оценката на ФБР и други федерални агенции е първият случай, в който правителството на САЩ определя вината за хакерските атаки, които повдигнаха наново заплахата от чуждестранна намеса в изборите. Хакерската атака също така подчерта, че Иран, в допълнение към по-усъвършенствани противници като Русия и Китай, продължава да бъде основен проблем за американските служители, натоварени със защитата на демократичните процеси.
Освен пробива в кампанията на Тръмп, служителите смятат, че Иран се е опитал да хакне и президентската кампания на Камала Харис.
Според федералните служители хакерските атаки и други подобни дейности отразяват решимостта на Иран да „усложни способността на всяка американска администрация да провежда външна политика, която е в противоречие“ със собствените му интереси. Целта е да се посее раздор, да се отслаби вярата в демократичните институции и да се повлияе на резултата от избори, които Иран смята за „особено важни от гледна точка на въздействието, което биха могли да окажат върху интересите на националната му сигурност“, казват служителите.
„Наблюдаваме все по-агресивна иранска дейност по време на този изборен цикъл, включваща по-специално операции за оказване на влияние, насочени към американската общественост, и кибернетични операции, насочени към президентските кампании“, се казва в изявлението, публикувано от ФБР, Службата на директора на националното разузнаване и Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна сигурност.
Мисията на Иран към ООН отрече хакерските атаки, като заяви, че Иран няма нито мотив, нито намерение да се намесва в изборите, и предизвика САЩ да предоставят доказателства.
Изявлението беше публикувано в момент на значително напрежение между Вашингтон и Техеран, тъй като САЩ се надяват да спрат или ограничат заплахата от ответен удар по Израел заради убийството на официалния представител на Хамас Исмаил Хания. Миналия месец при израелски удар в южната част на Бейрут беше убит висшият командир на Хизбула, но въпреки че Техеран и подкрепяната от Иран Хизбула се заканиха да отвърнат на удара, те все още не са предприели удари, тъй като дипломатическите усилия и преговорите за прекратяване на огъня в Газа продължават в Катар.
САЩ не дават подробности как са стигнали до заключението, че Иран е отговорен, нито описват естеството на информацията, която може да е била взета от кампанията на Тръмп. Но заяви, че разузнавателната общност е уверена, че „иранците чрез социално инженерство и други усилия са потърсили достъп до лица с пряк достъп до президентските кампании на двете политически партии“.
Най-малко трима служители в кампанията на Байдън-Харис са били обект на фишинг имейли, но разследващите не са открили доказателства, че опитът е бил успешен, съобщи Асошиейтед прес миналата седмица.
„Подобна дейност, включително кражби и разкрития, има за цел да повлияе на изборния процес в САЩ. Важно е да се отбележи, че този подход не е нов. Иран и Русия са прилагали тази тактика не само в САЩ по време на този и предишните федерални изборни цикли, но и в други страни по света“, се казва в изявлението.
На 10 август кампанията на Тръмп разкри, че е била хакната, и заяви, че ирански хакери са откраднали и разпространили поверителни вътрешни документи. Поне към три новинарски издания – Politico, The New York Times и The Washington Post – бяха изтекли поверителни материали от вътрешността на кампанията на Тръмп, включително нейният доклад за проверка на Джей Ди Ванс като кандидат за вицепрезидент. Досега всеки от тях е отказал да разкрие каквито и да било подробности за полученото.
По-рано този месец Майкрософт публикува доклад, в който подробно се описват опитите на чуждестранни агенти да се намесят в тазгодишните избори, като се цитира случай на иранско военно разузнаване, което през юни е изпратило „spear-phishing имейл до високопоставен служител на президентската кампания от компрометиран имейл акаунт на бивш старши съветник“.
В отделен доклад Google заяви, че иранска група, свързана с Революционната гвардия на страната, се е опитала да проникне в личните имейл акаунти на около дузина хора, свързани с президента Джо Байдън и Тръмп, от май насам.
Associated Press
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.