Атаката с рансъмуер срещу дъщерното дружество на UnitedHealth Change Healthcare остана в центъра на вниманието след разкриването ѝ през февруари 2024 г. Този инцидент подчертава привлекателността на богатите на данни здравни дружества за хакерите и нарастващата сложност на киберпрестъпниците. Въпреки това атаката срещу Change Healthcare е само върхът на айсберга, тъй като многобройни атаки с цел получаване на откуп остават недостатъчно отразени в медиите.
Рансъмуерът се превърна в изключително доходоносно занимание, за което свидетелства плащането на откуп от 22 млн. долара в биткойни от страна на Change Healthcare. Само през 2023 г. плащанията, извършени от жертви на атаки с рансъмуер, са се удвоили в сравнение с предходната година, надхвърляйки 1 млрд. долара, както съобщава фирмата за блокчейн анализ Chainalysis.
Атаката с рансъмуер може бързо да осакати дадена организация, като я постави в невъзможност да получи достъп до критични данни и да извършва стопанска дейност. Нещо повече, заплахите са еволюирали от просто заразяване на системите с ransomware до използване на многостранни тактики за изнудване, които могат да включват публично назоваване и опозоряване на жертвите, ексфилтриране на данни и заплаха за разкриването или продажбата им (напр. Omni Hotels & Resorts, Nexperia, EquiLed).
Макар че организациите могат да се опитат да намалят излагането си на такива схеми за изнудване чрез застрахователни полици за киберсигурност, този подход вече може да не е толкова ефективен. Застрахователи като Lloyds все по-често налагат ограничения върху изплащанията, включително изключване на загуби, свързани с кибератаки, подкрепяни от държавата. Следователно все по-малко компании могат да разчитат на застраховката за киберсигурност за намаляване на катастрофалните рискове. Вместо това фирмите трябва да засилят готовността си за атаки с рансъмуер, като киберустойчивостта играе ключова роля за повишаване на способността им да се подготвят и бързо да се възстановят от атаки с рансъмуер.
За съжаление организациите често дават приоритет на инструментите за превенция, без да се подготвят адекватно за най-лошия сценарий: да станат жертва на ransomware атака. За да намалят риска от такива атаки, организациите трябва да обмислят следните стъпки:
В крайна сметка организациите трябва да погледнат отвъд превантивните мерки, когато става въпрос за справяне с днешните заплахи от ransomware, и да инвестират в реакция на ransomware, която подобрява способността им да се подготвят и бързо да се възстановяват от атаките.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.