Tenable сподели подробности за метод за атака чрез объркване на зависимостите, който може да изложи клиентите на Google Cloud Platform (GCP) на атаки с отдалечено изпълнение на код (RCE).
Проблемът, наречен CloudImposer, би могъл да позволи на нападателите да завладеят вътрешна софтуерна зависимост, предварително инсталирана във всяка инстанция на инструмента за конвейерна оркестрация Cloud Composer на Google. Услугите App Engine и Cloud Function на GCP също бяха засегнати.
Според Tenable основната причина за проблема е използването на аргумента „-extra-index-url“ в Python, който инструктира приложенията да търсят частни зависимости в публичния регистър (PyPI), в допълнение към посочения частен регистър.
„Това поведение отваря вратата за нападателите да извършат атака за объркване на зависимостите: да качат злонамерен пакет със същото име като легитимен пакет, за да превземат процеса на инсталиране на пакета“, отбелязва Tenable.
Нападателят би могъл да се възползва и от други обстоятелства, като например факта, че „pip“, инсталаторът на пакети за Python, дава приоритет на пакета с по-висок номер на версия, когато срещне два пакета с едно и също име.
Що се отнася до Cloud Composer, нещата не бяха по-добри. Всъщност Tenable откри, че при инструкции за инсталиране само на определена версия на пакет, pip дава приоритет на публичния регистър, ако е използван аргументът -extra-index-url.
Установено е, че както документацията на Python Packaging, така и документацията на GCP препоръчват използването на аргумента „-extra-index-url“ при хостване на зависимости в частни хранилища, а доверието, което разработчиците оказват на системите за управление на пакети, отваря широко вратата за объркване на зависимостите.
Самата компания Google използва този аргумент при инсталирането на частни пакети на своите сървъри и след като идентифицира пакет, към който се препраща, но който не присъства в публичния регистър, Tenable създаде свой собствен пакет със същото име, качи го в публично хранилище и стартира атаката за объркване на зависимости срещу Cloud Composer, версията на Apache Airflow за управлявани услуги на Google.
След като успешно провери, че доказателството за концепцията (proof-of-concept – PoC) е довело до изпълнение на код на вътрешните сървъри на Google, Tenable съобщи за уязвимостта CloudImposer на интернет гиганта, който я класифицира като RCE бъг и я закърпи незабавно.
Google също така актуализира документацията си за GCP, за да премахне препоръката за използване на аргумента -extra-index-url, като го замени с аргумента -index-url, който търси пакети само в определени регистри, като по този начин намалява риска от атаки за объркване на зависимостите.
Tenable съобщи за установените проблеми и на Фондацията за софтуер Python, която заяви, че макар през февруари 2023 г. да е подаден документ за намаляване на риска от атаки за объркване на зависимости, не е прието или завършено изпълнение.
Фирмата за киберсигурност представи изследването си на конференцията BlackHat USA 2024, където обясни как уязвимост като CloudImposer може да бъде използвана, за да повлияе на взаимосвързани облачни услуги.
Точно както в играта Jenga, доставчиците на облачни услуги обикновено изграждат услугите си една върху друга, което означава, че ако една от тях бъде атакувана, всички останали услуги също ще бъдат засегнати, заяви Tenable.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.