Атаките със зловреден софтуер продължават да са на дневен ред за бизнеса. Адаптивността на заплахите и фактът, че нови модели на атаки се разпространяват почти ежедневно, означават, че те все още са много актуални за специалистите по киберсигурност.

Възходът на злонамерените групи изглежда неудържим. Според Gartner до 2025 г. 45% от организациите по света ще са преживели атаки срещу своя софтуер, което представлява зашеметяващ 300% ръст от 2021 г. насам.

Въпреки този скок обаче съществуват ефективни методи за предотвратяване на атаките със злонамерен софтуер. С подкрепата на актуална система за киберсигурност, надзиравана от екип от професионалисти, можем да намалим шансовете да претърпим атака. Ключова част от ефективната защита на бизнеса е и поддържането на актуална информация за това как се развиват атаките със зловреден софтуер чрез откриване на нови навици и потенциални заплахи за киберсигурността.

Какви са последните тенденции при атаките със злонамерен софтуер?

Повечето атаки със злонамерен софтуер са силно уклончиви, което ги прави по-опасни и трудни за предотвратяване и откриване. Ето защо компаниите трябва да са наясно с най-новите характеристики на тези заплахи, за да защитят бизнеса си по-ефективно. В стремежа си да насърчим по-добрата защита споделяме по-долу някои тенденции, свързани със зловредния софтуер, изложени в нашия последен доклад за интернет сигурността (ISR), който хвърля повече светлина върху начина, по който тези видове атаки обикновено действат.

Увеличаване на мрежовите атаки:

Според нашия ISR откриването на мрежови зловредни програми се е увеличило с 14% през изминалото тримесечие. Тези данни затвърждават устойчивата тенденция за този вид атаки в продължение на няколко последователни месеца, като подчертават сложността на зловредния софтуер през тази година.

Спад на атаките, скрити зад криптиране:
Този вид атаки намаля с 48% в края на миналата година. Това е изненадващо, като се има предвид възходящата тенденция, която такива атаки отбелязаха през останалата част от годината. Въпреки това все още препоръчваме да се анализира криптираният трафик, тъй като почти половината от всичкия зловреден софтуер пристига по този канал.

Злонамереният софтуер от типа „нулев ден“ представлява повече от половината от всички зловредни програми:
Зловредният софтуер от типа „нулев ден“ често използва дупки в сигурността, които не са били закърпени или дори открити, което прави този тип зловреден софтуер особено опасен и уклончив. Ето защо не е изненадващо, че с 69 % злонамереният софтуер от типа „нулев ден“ е видът атака с най-голямо въздействие в своята категория.

Накратко, за следващите месеци нашите експерти от WatchGuard Threat Lab препоръчват на компаниите да вземат предвид тези тенденции, когато преглеждат своята система за киберсигурност, и да имат предвид факта, че атаките със зловреден софтуер са все по-сложни и уклончиви. За да се преборите с тези заплахи, от решаващо значение е да инвестирате в единна система, която защитава всички слоеве на сигурността и се наблюдава от професионалисти, които гарантират правилното ѝ функциониране и могат да консултират бизнеса ви как да укрепи киберсигурността.

 

Източник: watchguard.com

Подобни публикации

22 април 2025

3дравни организации станаха жертва на мащабни п...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха, че са станали обект на се...
22 април 2025

Културата – почвата на киберсигурността, а не о...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората често си представят с...
22 април 2025

Microsoft извършва най-мащабната реформа в кибе...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект за инжене...
22 април 2025

Севернокорейски хакери използват Zoom за кражба...

Севернокорейски киберпрестъпници са усъвършенствали тактиките си за...
22 април 2025

Exaforce с амбиция да преосмисли SOC: 75 милион...

Сан Франсиско се превръща във все по-важен хъб за иновации в киберс...
21 април 2025

Kenzo Security: Иновативна платформа за киберси...

Стартъпът Kenzo Security обяви излизането си от скрит режим, съобща...
Бъдете социални
Още по темата
18/04/2025

Сенчестият изкуствен интеле...

Според проучване на Software AG от...
17/04/2025

Starlink превзе интернет па...

В началото на 2023 г. Нигерия...
15/04/2025

Фирма за киберсигурност шпи...

Швейцарската фирма за киберсигурност Prodaft стартира...
Последно добавени
22/04/2025

3дравни организации станаха...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха,...
22/04/2025

Културата – почвата на кибе...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората...
22/04/2025

Microsoft извършва най-маща...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!