IDC предупреди, че нарастващата тенденция за репатриране на облачни услуги се дължи на пропуснати очаквания, свързани най-вече с нарастващите разходи за работа с работни натоварвания в облака.
Докладът се появява седмица след като 37 Signals – компанията за SaaS, която стои зад Basecamp – разкри, че ще спести 10 млн. долара за пет години, като се откаже от облака в полза на инвестирането в собствен хардуер.
И можем да очакваме още компании да последват този пример, въпреки че според IDC репатрирането е нарастваща тенденция, но не и „миграция на едро“. Всъщност собственото проучване на анализаторската фирма показва, че само 8-9% от компаниите планират пълно репатриране на работното натоварване, като повечето от тях преместват само определени работни натоварвания обратно в къщи.
„Изчисленията в облак бяха обявени за панацея за съвременните ИТ предизвикателства, обещавайки мащабируемост, гъвкавост и намаляване на разходите“, заяви IDC. „Въпреки това, със съзряването на облачния пейзаж, много организации откриват, че реалността на приемането на облака не винаги съвпада с техните очаквания.“
Разходите са един от аспектите, които стимулират репатрирането, като проучването на IDC показва, че половината от организациите са похарчили повече от очакваното за облака през миналата година, а 59% очакват подобно превишаване на разходите през тази година.
„Сложността на облачните среди, съчетана с непредвидени външни влияния, прави трудно точното прогнозиране на разходите“, казват от IDC. „Фактори като нарастващите разходи за услуги на трети страни, разходите за енергия и финансовите последици от нови технологии като GenAI допринасят за тези бюджетни преразходи.
IDC заяви, че тенденцията за репатриране на облачни услуги не е свързана само с колебаещите се разходи, но и с проблеми, свързани с производителността и сигурността. Според IDC облакът не е непременно подходящ за всички работни натоварвания, което поражда опасения относно производителността и латентността.
„Например техническите и свързаните с изкуствен интелект работни натоварвания често изпитват затруднения в производителността в публични облачни среди, което кара организациите да обмислят репатриране“, каза IDC.
Друго предизвикателство е сигурността и спазването на изискванията, като IDC твърди, че компаниите, работещи в облака, предлагат усъвършенствани мерки за сигурност, но това не е достатъчно, за да успокои опасенията на организациите, работещи в чувствителни отрасли, като например финансите и здравеопазването.
„В резултат на това производствените данни и процесите за архивиране/възстановяване след бедствия са сред най-репатрираните елементи на работните натоварвания.“
Освен техническите оплаквания, IDC заяви, че управлението на многооблачни или хибридни облачни конфигурации е станало „невероятно сложно“. Това може да накара някои компании да преосмислят своите облачни стратегии, тъй като управлението им е скъпо и е трудно да се осигури защита на данните в множество платформи.
IDC добави, че по-големите компании са по-склонни да репатрират, отколкото по-малките. „Това се дължи на по-големите им ресурси, по-големите работни натоварвания и по-сложните ИТ среди“, добави IDC. „Икономическите фактори и всеобхватните стратегии за работното натоварване също играят роля в стимулирането на дейностите по репатриране сред големите предприятия.“
Още през 2023 г. главният технически директор на 37 Signals Дейвид Хайнемайер Хансон заяви, че компанията е прегледала настройките си и е решила, че е по-разумно да се откаже от облака заради „гротескните“ разходи. Вместо да харчи милиони за облачни услуги, компанията ще инвестира в собствен хардуер.
Проектът за репатриране отнема години, главно поради продължителността на договорите за облачни услуги – някои от тях са с продължителност до четири години, което означава, че 37 Signals няма да може да прехвърли всички свои инсталации вътре в компанията още известно време.
Междувременно обаче компанията отчита значителни икономии. Хансон заяви, че компанията ще спести 10 милиона долара за пет години, което е с три милиона долара повече, отколкото 37 Signals предвиждаше, когато се зае с проекта.
Разбира се, трябва да се направят значителни инвестиции в хардуер, но Хансон заяви, че те са възстановени още през първата година – и то за хардуер, който фирмата очаква да използва в продължение на няколко години. Фирмата подчерта, че проектът за репатриране не е само за спестяване на разходи, а за гъвкавост при опитване на експерименти и въвеждане на иновации.
Хансон предложи всички компании да обмислят репатриране, но предупреди, че то може да няма смисъл за всички.
„Сега, както при всички неща, свързани с облака срещу локалното ползване, никога не е напълно равнопоставено. Ако сте изцяло в облака и нямате съществуващи стелажи в центъра за данни, ще платите за наемането и на тях – но вероятно ще бъдете шокирани колко евтино е това в сравнение с облака“, написа той тогава.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.