Объркани сте от изкуствения интелект? Не сте сами. Това кратко ръководство ще ви помогне да разберете някои от новите технологии и какво означават те за вас.

Изкуствен интелект (ИИ)

От много години учените се опитват да създадат компютри, които да могат да „мислят“ сами – и най-накрая достигнахме до момент, в който тези системи са способни да имитират отблизо човешкото поведение. Изкуственият интелект е технологията, която захранва тези системи, извършващи дейности, подобни на човешките, но те обикновено са много по-бързи.

ИИ се използва за разпознаване на изображения, медицинска диагностика, разкриване на престъпления и множество други дейности. Компютрите са много добри в откриването и анализирането на модели и в автоматичното изпълнение на задачи въз основа на намереното.

Машинно обучение (ML)

Системите за изкуствен интелект не се създават просто така – първо трябва да бъдат „обучени“. По време на машинното обучение на изкуствения интелект се подават данни, които помагат да се подобрят възможностите му за откриване на модели. Така че ИИ, предназначен за откриване на рак, първо ще бъде обучен с диагностични изображения, които показват ракови и здрави клетки, което ще позволи на програмата да научи разликата между тях.

Всички системи за изкуствен интелект преминават през процеса на машинно обучение, за да се усъвършенстват и да подобрят точността си – и да станат по-полезни в реалния живот.

Генеративен ИИ

Най-новото поколение ИИ – генеративният ИИ – извежда компютрите на ново ниво. Генеративният ИИ е способен не само да открива и анализира модели, но и да създава ново съдържание въз основа на наученото.

ChatGPT, интелигентният чатбот, който завладя света, е пример за генеративен AI. След като е обучен на милиони статии и набори от данни, ChatGPT може да пише свой собствен текст. Освен да отговаря на основни въпроси, системата може автоматично да пише свои собствени статии, компютърен код, писма, стихотворения и песни – вие само ѝ казвате какво да прави. Инструментът DALL-E може да прави същото и с изображения.

Обработка на естествен език (NLP)

Слушали ли сте някога запис на разговор и сте забелязали, че хората не говорят в правилно подредени изречения. И че голяма част от това, което искат да кажат, се изразява в начина, по който казват думите, а не в самите думи? Тези нюанси са напълно естествени за хората, но са много трудни за разбиране от компютрите.

Обработката на естествен език е специалност на изкуствения интелект, която позволява на компютрите да разбират по-добре естествената реч – начина, по който хората наистина говорят. Технологията NLP се използва от личните цифрови асистенти като Siri, Alexa и Google Now, за да разбират какво всъщност им казваме.

ИИ навсякъде

Изкуственият интелект се превърна в изключително важна технология, защото позволява на всички нас да правим повече и по-ефективно. Много от приложенията, които използваме на смартфоните си, вече използват ИИ по някакъв начин, например. ИИ също така ще позволи на организациите да предоставят персонализирани продукти и услуги, които по-добре отговарят на нашите нужди – като Panda Dome.

Нашият водещ продукт за борба с малуера използва изкуствен интелект, за да открива и блокира подозрителна компютърна дейност, която може да показва наличието на вирус, преди той да нанесе щети на вашия компютър.

 

Източник: Panda Media Center

Подобни публикации

25 март 2025

Нарушаването на данните на Numotion засяга почт...

Базираната в Тенеси компания Numotion, която се рекламира като най-...
25 март 2025

ДНК на милиони потребители на 23andMe може да с...

Компанията за ДНК тестове 23andMe подаде молба за защита от фалит, ...
25 март 2025

300 арестувани при потушаването на киберпрестъп...

Повече от 300 заподозрени бяха арестувани в седем африкански държав...
25 март 2025

IngressNightmare излага много клъстери на Kuber...

Изследователи от гиганта в областта на сигурността в облака Wiz са ...
25 март 2025

ФБР предупреждава за опасни инструменти за конв...

Според местния офис на ФБР в Денвър инструментите конвертират докум...
24 март 2025

Oracle отрича, че системите ѝ са били пробити

Oracle отрече, че системите ѝ са били пробити, след като хакер пред...
24 март 2025

NIST все още се бори да изчисти изоставането в ...

Националният институт по стандартизация и технологии (NIST) все още...
Бъдете социални
Още по темата
25/03/2025

ФБР предупреждава за опасни...

Според местния офис на ФБР в...
12/03/2025

Ръководство за инвестиции в...

Организациите трябва да осъзнаят, че сигурността...
22/02/2025

Игнориране на киберсигурнос...

Като главен изпълнителен директор вашият приоритет...
Последно добавени
25/03/2025

Нарушаването на данните на ...

Базираната в Тенеси компания Numotion, която...
25/03/2025

ДНК на милиони потребители ...

Компанията за ДНК тестове 23andMe подаде...
25/03/2025

300 арестувани при потушава...

Повече от 300 заподозрени бяха арестувани...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!