Объркани сте от изкуствения интелект? Не сте сами. Това кратко ръководство ще ви помогне да разберете някои от новите технологии и какво означават те за вас.
От много години учените се опитват да създадат компютри, които да могат да „мислят“ сами – и най-накрая достигнахме до момент, в който тези системи са способни да имитират отблизо човешкото поведение. Изкуственият интелект е технологията, която захранва тези системи, извършващи дейности, подобни на човешките, но те обикновено са много по-бързи.
ИИ се използва за разпознаване на изображения, медицинска диагностика, разкриване на престъпления и множество други дейности. Компютрите са много добри в откриването и анализирането на модели и в автоматичното изпълнение на задачи въз основа на намереното.
Системите за изкуствен интелект не се създават просто така – първо трябва да бъдат „обучени“. По време на машинното обучение на изкуствения интелект се подават данни, които помагат да се подобрят възможностите му за откриване на модели. Така че ИИ, предназначен за откриване на рак, първо ще бъде обучен с диагностични изображения, които показват ракови и здрави клетки, което ще позволи на програмата да научи разликата между тях.
Всички системи за изкуствен интелект преминават през процеса на машинно обучение, за да се усъвършенстват и да подобрят точността си – и да станат по-полезни в реалния живот.
Най-новото поколение ИИ – генеративният ИИ – извежда компютрите на ново ниво. Генеративният ИИ е способен не само да открива и анализира модели, но и да създава ново съдържание въз основа на наученото.
ChatGPT, интелигентният чатбот, който завладя света, е пример за генеративен AI. След като е обучен на милиони статии и набори от данни, ChatGPT може да пише свой собствен текст. Освен да отговаря на основни въпроси, системата може автоматично да пише свои собствени статии, компютърен код, писма, стихотворения и песни – вие само ѝ казвате какво да прави. Инструментът DALL-E може да прави същото и с изображения.
Слушали ли сте някога запис на разговор и сте забелязали, че хората не говорят в правилно подредени изречения. И че голяма част от това, което искат да кажат, се изразява в начина, по който казват думите, а не в самите думи? Тези нюанси са напълно естествени за хората, но са много трудни за разбиране от компютрите.
Обработката на естествен език е специалност на изкуствения интелект, която позволява на компютрите да разбират по-добре естествената реч – начина, по който хората наистина говорят. Технологията NLP се използва от личните цифрови асистенти като Siri, Alexa и Google Now, за да разбират какво всъщност им казваме.
Изкуственият интелект се превърна в изключително важна технология, защото позволява на всички нас да правим повече и по-ефективно. Много от приложенията, които използваме на смартфоните си, вече използват ИИ по някакъв начин, например. ИИ също така ще позволи на организациите да предоставят персонализирани продукти и услуги, които по-добре отговарят на нашите нужди – като Panda Dome.
Нашият водещ продукт за борба с малуера използва изкуствен интелект, за да открива и блокира подозрителна компютърна дейност, която може да показва наличието на вирус, преди той да нанесе щети на вашия компютър.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.