Изследователи по сигурността от Рурския университет в Бохум са открили уязвимост в криптографския мрежов протокол Secure Shell (SSH), която може да позволи на нападател да понижи сигурността на връзката, като наруши целостта на защитения канал.
Наречена Terrapin (CVE-2023-48795, CVSS оценка: 5,9), уязвимостта е описана като „първата практически използваема атака за съкращаване на префикс“.
„Чрез внимателно коригиране на поредните номера по време на handshake атакуващият може да премахне произволно количество съобщения, изпратени от клиента или сървъра в началото на защитения канал, без клиентът или сървърът да забележи това“, казват изследователите Фабиан Баумер, Маркус Бринкман и Йорг Швенк.
SSH е метод за сигурно изпращане на команди към компютър през незащитена мрежа. Той разчита на криптографията за удостоверяване и криптиране на връзките между устройствата.
Това се постига чрез ръкостискане, при което клиентът и сървърът се договарят за криптографски примитиви и обменят ключове, необходими за създаването на защитен канал, който може да осигури гаранции за поверителност и цялостност.
Въпреки това престъпник в активна позиция на противник в средата (AitM), който има възможност да прихваща и променя трафика на връзката на TCP/IP ниво, може да понижи сигурността на SSH връзката, когато се използва договаряне на разширение на SSH.
„Атаката може да бъде извършена на практика, като позволява на нападателя да понижи сигурността на връзката чрез съкращаване на съобщението за договаряне на разширение (RFC8308) от транскрипта“, обясняват изследователите.
„Съкращаването може да доведе до използване на по-малко сигурни алгоритми за удостоверяване на клиента и до деактивиране на специфични контрамерки срещу атаки за определяне на времето на натискане на клавишите в OpenSSH 9.5.“
Друга важна предпоставка, необходима за осъществяване на атаката, е използването на уязвим режим на криптиране като ChaCha20-Poly1305 или CBC с Encrypt-then-MAC за защита на връзката.
„В реален сценарий нападателят би могъл да се възползва от тази уязвимост, за да прихване чувствителни данни или да получи контрол над критични системи, използвайки привилегирован достъп на администратор“, казва Qualys. „Този риск е особено остър за организации с големи, взаимосвързани мрежи, които осигуряват достъп до привилегировани данни.“
Недостатъкът засяга много реализации на SSH клиенти и сървъри, като OpenSSH, Paramiko, PuTTY, KiTTY, WinSCP, libssh, libssh2, AsyncSSH, FileZilla и Dropbear, което накара поддържащите ги да пуснат кръпки за намаляване на потенциалните рискове.
„Тъй като SSH сървърите и по-специално OpenSSH се използват толкова често в средите на облачно базирани корпоративни приложения, за компаниите е наложително да се уверят, че са взели подходящи мерки за пачове на сървърите си“, заяви пред The Hacker News Яир Мизрахи, старши изследовател по сигурността в JFrog.
„Въпреки това, уязвим клиент, който се свързва с поправен сървър, все още ще доведе до уязвима връзка. По този начин компаниите трябва също така да предприемат стъпки за идентифициране на всяка уязвима проява в цялата си инфраструктура и незабавно да приложат смекчаващо действие.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.