Ако се притеснявате, че вашият тийнейджър може да тормози някого в социалните медии, не сте сами. Проучванията показват, че 10-20% от тийнейджърите в някакъв момент участват в кибертормоз.
Тийнейджърите живеят онлайн и понякога публикуват нещо, защото им се струва „смешно“, и дори не осъзнават, че нараняват някого или че това, което правят, е тормоз.
Тормозът в социалните мрежи може да включва обидни коментари или изпращане на злобни съобщения, публикуване на снимки на някого без негово разрешение или създаване на фалшиви профили в социалните мрежи. Той може да бъде извършен от един млад човек или от цяла група млади хора. Ако разберете, че детето ви се държи по този начин, ето няколко метода да се справите с проблема.
1. Бъдете наясно какво искате да прави вашият тийнейджър
Преди да говорите с него, измислете план за разговора. Може да ви хрумнат и други полезни неща, които бихте искали да получите от разговора, а ето и четири резултата, които ще ви помогнат да започнете добре:
2. Поговорете с детето си спокойно
Откритието, че вашият тийнейджър публикува в социалните медии обидни или нападателни материали за други хора, може да бъде много разстройващо. Може да се чувствате ядосани, виновни или смутени, но се опитайте да запазите спокойствие, когато говорите с него. Важно е да разберете цялата история; разкажете им какво знаете и го помолете да ви разкаже какво се е случило от негова гледна точка. Ще извлечете повече полза от разговора, ако:
3. Помислете за най-добрия начин за разрешаване на ситуацията
Това, което ще решите, ще зависи от възрастта на вашето дете, степента на тормоза и въздействието върху другия човек. Опитът на младия човек в социалните медии може да повлияе на много области от живота му. Някои неща, които трябва да имате предвид:
Да разберете, че вашият син или дъщеря е участвал/а в тормоз в социалните мрежи, може да е страшно, но има много неща, които можете да направите, за да го/я подкрепите и насърчите да спре.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.