Гигантът в производството на чипове TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) отрече да е бил хакнат, след като бандата за откуп LockBit поиска 70 млн. долара, за да не разкрива откраднатите данни.
TSMC е един от най-големите производители на полупроводници в света, чиито продукти се използват в най-различни устройства, включително смартфони, високопроизводителни компютри, устройства за интернет на нещата, автомобили и цифрова потребителска електроника.
В срядa заплахата, известna като Bassterlord, коqто е свързанa с LockBit, започна да предава на живо в Twitter това, което изглеждаше като атака с цел откуп срещу TSMC, като споделяше скрийншоти с информация, свързана с компанията.
Тези скрийншоти показват, че заплахата е имала значителен достъп до системи, за които се твърди, че принадлежат на TSMC, като показва имейл адреси, достъп до приложения и идентификационни данни за различни вътрешни системи.
Макар че тази тема в Twitter вече е изтрита, бандата за откуп LockBit създаде вчера нов запис за TSMC в сайта си за публикуване на данни, като поиска 70 млн. долара или ще изтегли откраднати данни, включително пълномощни за техните системи.
„В случай на отказ от плащане, също така ще бъдат публикувани точките за влизане в мрежата и паролите и входните данни на компанията“, гласи записът на LockBit за изтичане на данни за TSMC.
Говорител на TSMC заяви, че те не са били пробити, а по-скоро са били хакнати системите на един от техните доставчици на ИТ хардуер – Kinmax Technology.
„Наскоро TSMC научи, че един от нашите доставчици на ИТ хардуер е преживял инцидент, свързан с киберсигурността, който е довел до изтичане на информация, свързана с първоначалната настройка и конфигурация на сървъра“, заяви говорителят. „В TSMC всеки хардуерен компонент преминава през поредица от обширни проверки и настройки, включително конфигурации за сигурност, преди да бъде инсталиран в системата на TSMC. След прегледа този инцидент не е засегнал бизнес операциите на TSMC, нито е компрометирал информация за клиенти на TSMC.“
Освен че е потвърди, че системите ѝ не са били засегнати по никакъв начин, TSMC заявява, че е спряла да работи с доставчика, който е бил обект на нарушение, докато ситуацията не се изясни.
„След инцидента TSMC незабавно прекрати обмена на данни с този засегнат доставчик в съответствие с протоколите за сигурност и стандартните оперативни процедури на компанията. TSMC продължава да се ангажира да повишава осведомеността за сигурността сред своите доставчици и да се уверява, че те спазват стандартите за сигурност“, продължава TSMC.
Накрая компанията за полупроводници заяви, че разследването на инцидента с киберсигурността продължава и в него участва и правоохранителна агенция.
Kinmax, засегнатият доставчик, публикува днес изявление, в което обяснява, че е разбрал за компрометирането на конкретна тестова среда в своята мрежа на 29 юни 2023 г.
Дружеството е установило, че нарушителите са успели да екфилтрират някои данни от системата, до която е имало достъп, главно относно указания за инсталиране и конфигуриране на системата за клиенти.
„Сутринта на 29 юни 2023 г. компанията откри, че нашата вътрешна специфична среда за тестване е била атакувана и е изтекла част от информацията“, се казва в изявлението на Kinmax. „Изтеклото съдържание се състоеше главно от подготовка за инсталиране на системата, която Дружеството предоставяше на нашите клиенти като конфигурации по подразбиране.“
Kinmax не е корпоративен гигант, какъвто е TSMC, така че исканията на LockBit за плащане на откуп от 70 млн. долара вероятно ще бъдат пренебрегнати.
Въпреки че изглежда има объркване по отношение на това кой е бил компрометиран в тази атака, искането за откуп от 70 млн. долара е едно от най-големите, наблюдавани досега.
Други големи искания за откуп включват 50 млн. долара откуп за Acer, 50 млн. долара при атака срещу CNA, 70 млн. долара при атака срещу веригата за доставки на Kaseya и 240 млн. долара при атака срещу MediaMarkt.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.