Кибершпионска група, известна с прозвището Marbled Dust, е използвала zero-day уязвимост в Output Messenger, за да атакува потребители, свързани с кюрдските военни структури в Ирак, съобщават анализатори от Microsoft Threat Intelligence.
Групата, която е свързвана с Турция и се проследява още под кодовите имена Sea Turtle, SILICON и UNC1326, е използвала директория traversal уязвимост (CVE-2025-27920), позволяваща на автентикирани нападатели да достъпват чувствителни файлове извън позволената директория или да разполагат зловреден код в папката за автоматично стартиране на сървъра.
Уязвимостта бе отстранена от разработчика Srimax през декември 2024 г. с издаването на Output Messenger версия 2.0.63. От компанията обясняват, че пропускът е можел да бъде използван за:
достъп до конфигурационни файлове и чувствителни потребителски данни;
кражба на сорс код;
отдалечено изпълнение на код (RCE) в зависимост от съдържанието на достъпваните файлове.
След компрометиране на Output Messenger Server Manager, Marbled Dust са внедрили троянски бекдор с име OMServerService.exe
. Той е осъществявал връзка с контролирано от атакуващите домейн име (api.wordinfos[.]com), откъдето е получавал инструкции и е предавал информация за жертвите.
Според Microsoft, в поне един случай клиентът на Output Messenger е установил директна връзка с IP адрес, свързан с групата, само минути след като е била активирана функцията за събиране и архивиране на файлове в RAR формат – явен индикатор за ексфилтрация на данни.
Въпреки че не е напълно ясно как Marbled Dust е постигнал автентикация във всяка отделна атака, Microsoft предполага, че е използвано:
DNS отвличане (DNS hijacking);
злоупотреба с домейни с правописни грешки (typo-squatting);
Тези техники са били наблюдавани и в предходни кампании на групата, като чрез тях се логват и преизползват идентификационни данни на жертвите.
Marbled Dust има дългогодишна история на шпионски кампании, насочени срещу правителствени институции, телекомуникационни компании и ИТ доставчици на Балканите и Близкия изток, особено организации, противопоставящи се на турското правителство.
Методите им включват:
сканиране за уязвимости в публично достъпни устройства;
манипулиране на DNS записи в държавни регистри, чрез което могат да извършват атаки от тип „човек по средата“ (MITM) и да крадат пароли и данни за достъп.
„Използването на zero-day уязвимост показва ескалация в техническата подготовка на Marbled Dust, както и възможна промяна в техните приоритети или спешността на техните оперативни цели“, подчертават от Microsoft.
Групата е активна и в други региони – например в Нидерландия, където между 2021 и 2023 г. е била замесена в шпионски операции срещу доставчици на интернет услуги и кюрдски уебсайтове.
Настоящата кампания подчертава опасността от използването на остарял софтуер, особено в среди със засилена геополитическа чувствителност. Атаката на Marbled Dust демонстрира как една zero-day уязвимост може да бъде превърната в мощен инструмент за кибершпионаж, когато се комбинира с добре координирани техники за достъп и експилтрация.
Препоръка: Организации, използващи Output Messenger или други LAN приложения, трябва незабавно да проверят дали използват последната налична версия и да анализират мрежовия трафик за необичайни DNS заявки или връзки към подозрителни домейни.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.