Главното управление на разузнаването (ГУР) към Министерството на отбраната на Украйна твърди, че е осъществило успешна хакерска операция срещу руския авиационен и отбранителен концерн „Туполев“, известен с разработката на свръхзвуковите стратегически бомбардировачи на Русия.
Според украински медии, източник от ГУР е съобщил, че хакерите са успели да проникнат дългосрочно в мрежата на „Туполев“ и да изтеглят 4,4 GB строго класифицирани данни. Информацията обхваща:
лични данни на служители на компанията;
вътрешна кореспонденция, включително съобщения на висшето ръководство;
документи за обществени поръчки и доставки;
автобиографии на инженери и проектанти;
протоколи от закрити срещи.
Източникът, цитиран от Kyiv Post, подчертава значимостта на операцията:
„Стойността на получената информация е трудно да бъде надценена. За украинското разузнаване вече няма нищо скрито в дейността на ‘Туполев’.“
Той допълва, че сега украинската страна разполага с подробни данни за хората, пряко отговорни за поддръжката на стратегическата авиация на Русия, което ще има реални последствия както на земята, така и във въздуха.
Освен кибер шпионажа, уебсайтът на „Туполев“ е бил дефейсиран — заменена е началната страница с изображение на сова, която държи самолет в ноктите си. В момента сайтът пренасочва към домейна на Обединената авиостроителна корпорация (ОАК) – държавен холдинг, обединяващ компании като Туполев, Микоян, Илюшин, Сухой, Як и Иркут.
ОАК не е коментирала официално атаката, когато е била потърсена от медиите.
Операцията срещу „Туполев“ е само един от многото удари на украинските кибер и разузнавателни служби срещу военната инфраструктура на Русия:
През май Службата за сигурност на Украйна (СБУ) използва FPV дронове, за да атакува 41 руски военни самолета, включително стратегически бомбардировачи Ту-160, Ту-22 и Ту-95, както и разузнавателни самолети А-50.
ГУР по-рано твърди, че е проникнало в сървърите на руското Министерство на отбраната, открадвайки секретни документи.
Други цели на украински хакерски атаки включват Федералната агенция за въздушен транспорт (Росавиация), Центъра по космическа хидрометеорология, и Федералната данъчна служба на Русия.
В някои от тези атаки базите данни са били унищожени, включително и резервните копия, с цел продължителни смущения в операциите.
От началото на руската агресия през 2014 г., украински хактивистки групи като Ukrainian Cyber Alliance (UCA) водят своята дигитална борба. През януари 2025 г. UCA проникнаха в руския интернет доставчик Nodex, като изтриха всички компрометирани системи и резервни копия.
Групата също така пое отговорност за хакване на акаунти и мрежи, свързани с бившия съветник на Путин Владислав Сурков, руското Министерство на отбраната, Министерството на въгледобива на т.нар. Донецка народна република, както и института на ОНД, финансиран от Газпром.
Операцията срещу „Туполев“ не е просто демонстрация на техническа способност, а целенасочен стратегически удар срещу ключова част от руската отбранителна индустрия. Тя подчертава нарастващата роля на кибервойната в съвременните конфликти и разкрива колко уязвими са дори най-секретните структури, когато са подложени на добре планирани и продължителни дигитални атаки.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.