Украинската служба за сигурност (SSU) обяви, че от началото на войната с Русия е открила и затворила пет ферми за ботове с над 100 000 фалшиви акаунта в социалните мрежи, разпространяващи фалшиви новини.
Мрежата, която действаше в Харков, Черкаси, Тернопол и Закарпатия, имаше за цел да обезкуражи украинските граждани и да всява паника чрез разпространение на невярна информация за руската инвазия и статута на защитниците.
Според съобщението на SSU, целта на мрежата е била да дестабилизира обществено-политическата ситуация в различни региони, като по този начин овладее съпротивата на украинската милиция.
Правоприлагащият орган в Украйна извърши нападение в местата, където са били разположени фермите за ботове, и конфискува следните предмети:
Приписването на отговорността за кибер операцията сочи към руските специални служби, чиито членове вече са изправени пред наказателно производство по член 110 (посегателство върху териториалната цялост и неприкосновеност на Украйна), но в съобщението на SSU не се споменава арест на оператори.
Уебсайтът на SSU остана офлайн няколко пъти и за продължителни периоди през последния месец, тъй като агенцията беше изправена пред нарастващи предизвикателства и трябваше да насочи фокуса си върху възпирането на военна инвазия.
Все пак е забележително и похвално, че украинските киберагенции остават оперативни, поне до известна степен, и публикуват ежедневни съобщения за дейността си.
В събота украинската киберполиция в района на Виница обяви ареста на мъж, който хаквал акаунти в социалните мрежи чрез фишинг връзки и ги използвал за провеждане на фалшиви набирания на средства за боеприпаси.
Днес екипът за компютърно спешно реагиране на Украйна обяви откриването на фишинг кампания, която се приписва на руската група за заплахи UAC-0010 (Армагедон). Кампанията използва документни примамки, за които се предполага, че съдържат информация за загубите на украински военнослужещи, за да пуснат зловредния софтуер „PseudoSteel“, който позволява на операторите да търсят отдалечено локални файлове и да ги качват на FTP сървър.
Всички тези усилия за откриване и потушаване на кибер проблеми на украинските сили означават настъпването на нова ера във воденето на война, в която правителствата не могат да пренебрегнат злонамерените кибер дейности.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.