Неотдавна милиони автомобили Kia бяха засегнати от уязвимост, която позволяваше на злонамерени лица да ги контролират от разстояние само чрез използване на регистрационния номер на автомобила. Този инцидент подтиква към размисъл за това как се е променило понятието крайна точка през последните години, като се е разширило далеч отвъд компютрите и мобилните телефони, които традиционно защитавахме. Днес всяко устройство, свързано към мрежа, е потенциална цел за киберпрестъпниците, а с разпространението на свързаността на устройствата, промишлените системи и дори автомобилите в интернет на нещата (IoT) повърхността на атаките продължава да расте.

В миналото управлението на крайните точки беше сравнително лесно. Сега броят на устройствата, свързани към корпоративните мрежи, се е увеличил експоненциално и всяко от тях представлява потенциална входна точка за заплахите.

Това нарастване на броя на крайните точки представлява и по-голямо предизвикателство за организациите, които се стремят да поддържат ефективен контрол върху всички тези устройства. Според Forrester 62% от компаниите признават, че им е трудно да поддържат точен опис на всички свързани активи. Това е сериозен проблем, тъй като без подходящ мониторинг е практически невъзможно да се идентифицират и коригират уязвимостите навреме. Цифровата среда, която не е напълно картографирана, е лесна мишена за кибератаки, особено когато някои свързани устройства може да не са правилно актуализирани или защитени.

При това положение е ясно, че разчитането само на традиционни решения за сигурност, като например антивирусни програми, базирани на сигнатури, е остаряло. Днешните заплахи са по-сложни, а атаките са по-изтънчени и трудни за откриване. Ето защо използването на по-усъвършенствани технологии, които могат да отговорят на тези съвременни предизвикателства, е от решаващо значение. Решенията за сигурност вече не могат да се ограничават само до идентифициране на известни заплахи; сега те трябва да предвиждат аномално поведение, да откриват модели, които могат да показват предстояща атака, и най-важното – да осигуряват бърз и ефективен отговор. Този проактивен, превантивен подход, предлаган от технологии като Endpoint Detection and Response (EDR) и Extended Detection and Response (XDR), е от съществено значение за намаляване на рисковете от повишената свързаност. Всяка от тях отговаря на специфични нужди: докато EDR се фокусира върху защитата на отделните крайни точки, XDR разширява защитата и до мрежата. Кое решение да се внедри, зависи от конкретните нужди на всяка компания, като по този начин се гарантира адаптирана и ефективна стратегия за киберсигурност.

Въпреки наличието на усъвършенствани технологии, много компании все още не успяват да предприемат адекватни мерки за сигурност. Това става ясно от доклада на Forrester, който разкрива, че 50% от организациите смятат своите мерки за защита на крайните точки за недостатъчни, което предполага, че те не са подготвени да се справят с настоящите заплахи. Освен това тревожните 12 % от компаниите актуализират фърмуера си само когато забележат непосредствена заплаха – реактивен подход, който излага на риск много уязвимости за продължителен период от време. Този сценарий подчертава спешната необходимост от приемане на по-стабилни и превантивни решения като EDR или XDR.

Самото внедряване на тези технологии обаче не е достатъчно. Те трябва да бъдат придружени от стабилна стратегия, която дава приоритет на постоянната видимост и контрол върху всички свързани устройства, като гарантира, че кръпките и актуализациите се прилагат редовно, а не само при възникване на криза.

Непрекъснатото преразглеждане и актуализиране на политиките за сигурност на крайните точки е от съществено значение за адаптирането на компаниите към еволюцията на крайните точки. Това е единственият начин за ефективно справяне с постоянно разширяващата се повърхност за атаки и предвиждане на рисковете, преди те да се превърнат в критични проблеми.

Източник: antivirus.bg

Подобни публикации

18 април 2025

Глобална компания за събития стана жертва на се...

Legends International, водещ доставчик на услуги за спортни, развле...
17 април 2025

Китайска APT група използва усъвършенстван бекд...

Нови версии на бекдора BrickStorm, използван при компрометирането н...
17 април 2025

Крис Кребс напуска SentinelOne заради войната с...

Бившият директор на Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна с...
17 април 2025

Apple пусна спешни ъпдейти за iOS и macOS

На 17 април (сряда) Apple публикува извънредни ъпдейти за операцион...
17 април 2025

Starlink превзе интернет пазара в Нигерия, но н...

В началото на 2023 г. Нигерия стана първата африканска държава, в к...
16 април 2025

CISA гарантира непрекъсната работа на програмат...

Американската Агенция за киберсигурност и сигурност на инфраструкту...
16 април 2025

Програмата CVE може да остане без финансиране

На 16 април 2025 г. изтича финансирането от страна на федералното п...
Бъдете социални
Още по темата
17/04/2025

Starlink превзе интернет па...

В началото на 2023 г. Нигерия...
15/04/2025

Кибератаки: 56% от случаите...

В нов доклад на Sophos, фирма...
14/04/2025

Новият "ResolverRAT" е насо...

Според консултация на фирмата за киберсигурност...
Последно добавени
18/04/2025

Глобална компания за събити...

Legends International, водещ доставчик на услуги...
17/04/2025

Китайска APT група използва...

Нови версии на бекдора BrickStorm, използван...
17/04/2025

Крис Кребс напуска Sentinel...

Бившият директор на Агенцията за киберсигурност...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!