Пейзажът на киберсигурността се е променил драматично, което поставя ИТ мениджърите под натиск да се адаптират. Увеличението със 168% на уклончивия зловреден софтуер, открит от WatchGuard през второто тримесечие на 2024 г., подчертава тази промяна, като  заплахите следват поведенчески модели и възприемат техники за атака, които стават популярни и доминират на вълни.

В този контекст много компании избират да разчитат на доставчик на управлявани услуги (MSP), превръщайки се в ключови съюзници за организациите, които се нуждаят не само от ИТ поддръжка, но и от защита. В много случаи MSP са последната спирка на защитата за компаниите, което поставя допълнителна тежест върху техните рамене. MSP са натоварени със задачата да предоставят сложни решения за киберсигурност, като същевременно се справят с предизвикателства като макроикономически проблеми, инфлация, разходи по веригата за доставки и недостиг на квалифицирани специалисти. Те са изправени и пред все по-големи регулаторни изисквания, като например NIS 2, която има за цел да хармонизира киберсигурността в ЕС чрез налагане на специфични мерки за управление на риска, или DORA, която има за цел да укрепи рамката за киберсигурност за финансовите институции и цифровите продукти в ЕС, което трансформира начина, по който MSP трябва да подкрепят своите клиенти в планирането на дългосрочни стратегии за киберсигурност.

На фона на тази сложност, развиващите се заплахи позиционират изкуствения интелект като основен инструмент в решенията за киберсигурност. Технологии като откриване и реагиране на крайни точки (EDR) или управлявано откриване и реагиране (MDR) вече използват изкуствен интелект за идентифициране на аномални модели, което е от решаващо значение за разпознаване на нови тактики, използвани от  заплахите, и за предвиждане на потенциални атаки. Въпреки това не става въпрос просто за включване на ИИ в името на следването на тенденцията. Внедряването на ИИ трябва да бъде стратегическо и съобразено с нуждите на клиентите.

Например генеративният ИИ (GenAI) все още е в начален стадий на развитие в областта на киберсигурността. Макар че той има огромен потенциал в области като откриване на фишинг или анализ на необичайно поведение, вярно е също така, че киберпрестъпниците използват същите технологии, за да подобрят сложността на своите атаки. Това създава ново сложно бойно поле, на което защитата с изкуствен интелект трябва да бъде по-бърза и по-точна от всякога.

Предвид този сценарий MSP са изправени пред двойно предизвикателство: те трябва да се възползват от предимствата, които предлага ИИ, но да го правят по реалистичен начин, като избягват да се поддават на преувеличени твърдения за неговата ефективност. ИИ трябва да допълва човешката експертиза, като подобрява възможностите за киберсигурност. Чрез внедряването на правилно усъвършенствана и целенасочена стратегия МСП могат да се превърнат в диаманта на киберсигурността и да блеснат в една все по-конкурентна среда. Също така, дългосрочното мислене е жизненоважно; киберсигурността е маратон, който изисква устойчивост и адаптивност към променящите се заплахи.

Изборът на технологични партньори с цялостен подход е ключът към успеха. Добрият партньор разбира постоянната еволюция на заплахите и е готов да се адаптира бързо към новите изисквания на пазара, както и да се ангажира с дългосрочното развитие на MSP; гарантира, че те не само ще оцелеят, но и ще процъфтяват в конкурентния и сложен свят на киберсигурността.

В заключение, въпреки че ИИ предлага възможности за укрепване на защитата, успехът на MSPs се крие в стратегическото му интегриране и поддържането на фокус върху клиента, подкрепен от партньори, които разбират както настоящите предизвикателства, така и бъдещите нужди.

 

Източник: antivirus.bg

Подобни публикации

23 април 2025

Азиатски престъпни мрежи разширяват дейността с...

Престъпни синдикати от Източна и Югоизточна Азия пренасят доходонос...
22 април 2025

3дравни организации станаха жертва на мащабни п...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха, че са станали обект на се...
22 април 2025

Културата – почвата на киберсигурността, а не о...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората често си представят с...
22 април 2025

Microsoft извършва най-мащабната реформа в кибе...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект за инжене...
22 април 2025

Севернокорейски хакери използват Zoom за кражба...

Севернокорейски киберпрестъпници са усъвършенствали тактиките си за...
22 април 2025

Exaforce с амбиция да преосмисли SOC: 75 милион...

Сан Франсиско се превръща във все по-важен хъб за иновации в киберс...
21 април 2025

Kenzo Security: Иновативна платформа за киберси...

Стартъпът Kenzo Security обяви излизането си от скрит режим, съобща...
21 април 2025

Нарастващата заплаха от злонамерени ботове с ИИ

Интернет вече не е предимно човешко пространство. През 2024 г. авто...
Бъдете социални
Още по темата
22/04/2025

Културата – почвата на кибе...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората...
22/04/2025

Microsoft извършва най-маща...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект...
22/04/2025

Exaforce с амбиция да преос...

Сан Франсиско се превръща във все...
Последно добавени
23/04/2025

Азиатски престъпни мрежи ра...

Престъпни синдикати от Източна и Югоизточна...
22/04/2025

3дравни организации станаха...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха,...
22/04/2025

Културата – почвата на кибе...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!