Изследователи са открили недостатъци в редица приложения, свързани с марки автомобили, които са позволявали получаване на лични данни и дистанционно управление на превозни средства с помощта на лесно придобити идентификационни номера.
Изследователи в областта на сигурността са открили уязвимост, засягаща автомобилите Hyundai и Genesis, която би позволила на хакери да контролират от разстояние функции като заключването на вратите и двигателя.
Уязвимостта засяга автомобили на Hyundai и Genesis, пуснати на пазара от 2012г. насам, и е насочена към слабост в използването на несигурни данни за автомобила в мобилни приложения, предназначени за използване от собствениците на автомобилите.
Извикванията на API, използвани за управление на ключалките, клаксона, двигателя, фаровете и управлението на багажника на автомобилите, са лесно използваеми и могат да бъдат обратно разработени, за да дадат на хакерите пълен отдалечен достъп до функциите на автомобила, казват изследователите.
В тема в Twitter ловецът на бъгове Сам Къри обясни изцяло процеса. В рамките на засегнатите приложения функционалностите като заключване и отключване на автомобила на потребителя са били защитени зад токен за достъп – JSON уеб токен, генериран от автентикиран имейл акаунт, проверен спрямо HTTP заявката, направена в приложението, и идентификационния номер на автомобила (VIN).
Регулярният израз (regex), използван за приемане на имейл низове като валидни, обаче позволява включването на специални символи. Къри и колегите му изследователи бързо открили, че като добавят символа за връщане на карета в реда (CRLF) в края на имейл адрес, който вече съществувал в системата, могат да изпратят HTTP заявка към защитена крайна точка. Тя съдържа списък на автомобилите, регистрирани на дадения адрес, което позволява да се съберат VIN номерата на всеки избран клиент.
Използвайки фалшивия JWT, изследователите изпратиха заявка за отключване на автомобил до автомобил, собственост на сътрудник, и получиха обратно „200 OK“ в същия момент, когато ключалките на автомобила отговориха на заявката.
След като ръчният процес е бил установен, изследователите са успели да намалят значително стъпките, които е трябвало да предприеме хакер, като са използвали прост скрипт, написан на Python. При използването му е бил необходим само имейл адресът на жертвата, за да получи достъп до автомобила й, а командите са можели да се изпълняват изцяло в рамките на програмата.
Дерек Абдин, главен изпълнителен директор на компанията за изкуствен интелект furl, отговори на Къри с твърдението, че VIN номерата са широко достъпни на уебсайтовете на дилърите и че следователно хакерите могат да използват уязвимостта, без дори да се нуждаят от имейл адреса на жертвата.
По-късно самият Къри отбелязва, че VIN номерата често се появяват в долния ъгъл на предното стъкло на автомобила. Това означава, че хакер с физически достъп до автомобила би могъл да използва идентифицирания експлойт, за да получи достъп до жизненоважни системи.
По-рано през годината Къри и други изследователи проведоха стрес-тестове на редица подобни телематични приложения, като общата връзка беше разработчикът SiriusXM, както беше описано в последваща тема в Twitter.
SiriusXM предоставя системи за свързани превозни средства за автомобили от редица популярни автомобилни марки. Изследователите откриха, че чрез използването само на VIN номера на автомобила на клиента е възможно не само да се активират дистанционно функциите на автомобила, както при Hyundai, но и да се получи потребителският профил на клиента в приложението NissanConnect. Той съдържа данни, включително името, телефонния номер и адреса на жертвата. Подобни уязвимости бяха възпроизведени в приложенията на Honda, Infiniti, FCA и Acura.
Всички уязвимости бяха докладвани на съответните компании, а Къри изрично посочи Hyundai и SiriusXM като компании, които незабавно са закърпили уязвимостите.
Опасенията относно уязвимостта на автомобилите, които се свързват с приложения, съществуват от години. През 2016г. ФБР предупреди, че свързаните автомобили могат да бъдат хакнати, и особено подчерта риска, който представляват автомобилите, които се свързват с мобилни устройства. Същата година китайски хакери се насочиха дистанционно към Tesla, като изследователи по сигурността като Keen Labs на Tencent предадоха подробностите за успешната атака на фирмата за електромобили, за да ги коригира.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.