В WinRAR, популярната програма за архивиране на файлове за Windows, използвана от милиони потребители, е отстранена уязвимост с висока степен на опасност, която може да изпълни команди на компютъра само чрез отваряне на архив.
Недостатъкът се проследява като CVE-2023-40477 и може да даде възможност на отдалечени атакуващи да изпълнят произволен код в целевата система след отваряне на специално създаден RAR файл.
Уязвимостта е открита от изследователя „goodbyeselene“ от Zero Day Initiative, който съобщава за нея на доставчика RARLAB на 8 юни 2023 г.
„Конкретният недостатък съществува в рамките на обработката на томове за възстановяване“, се казва в съобщението за сигурност, публикувано на сайта на ZDI.
„Проблемът е резултат от липсата на правилно валидиране на подадените от потребителя данни, което може да доведе до достъп до паметта след края на разпределения буфер.“
Тъй като целта трябва да подмами жертвата да отвори архив, оценката на сериозността на уязвимостта спада до 7,8, според CVSS.
От практическа гледна точка обаче заблуждаването на потребителите да извършат необходимото действие не би трябвало да е прекомерно предизвикателство, а като се има предвид огромният размер на потребителската база на WinRAR, нападателите имат достатъчно възможности за успешна експлоатация.
RARLAB пусна версия 6.23 на WinRAR на 2 август 2023 г., с което ефективно се справя с CVE-2023-40477. Поради това на потребителите на WinRAR се препоръчва незабавно да приложат наличната актуализация на сигурността.
Освен поправката на кода за обработка на обемите за възстановяване на RAR4, версия 6.23 решава проблем със специално създадени архиви, водещ до неправилно иницииране на файлове, което също се счита за проблем с висока степен на опасност.
Трябва също да се отбележи, че Microsoft вече тества собствена поддръжка в Windows 11 за файлове RAR, 7-Zip и GZ, така че в тази версия вече няма да се изисква софтуер от трети страни като WinRAR, освен ако не са необходими неговите разширени функции.
Тези, които продължават да използват WinRAR, трябва да поддържат софтуера актуализиран, тъй като в миналото хакери са злоупотребявали с подобни недостатъци, за да инсталират зловреден софтуер.
Освен това внимателното подхождане към това какви RAR файлове отваряте и използването на антивирусен инструмент, който може да сканира архиви, би било добра мярка за сигурност.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.