Според базираната в Австрия фирма CyberDanube, специализирана в областта на промишлената киберсигурност, хакерите могат да поемат контрола над UPS устройствата на Riello, като се възползват от уязвимости, които вероятно остават непоправени. Базираната в Италия Riello Elettronica се описва като компания от сектора на електропроизводството, която е лидер на пазара на непрекъсваеми токозахранващи устройства (UPS).
Според CyberDanube обаче производителят не е успял да се справи с две уязвимости, открити в мрежовата комуникационна карта NetMan 204 на компанията, която се използва за интегриране на UPS системите на Riello в средни или големи мрежи.
Единият от недостатъците, проследен като CVE-2024-8877, е уязвимост при инжектиране на SQL, която може да бъде използвана без удостоверяване на автентичността за промяна на данните в дневника. Вторият проблем, CVE-2024-8878, позволява на неавтентифициран нападател да получи идентификационен номер, свързан с дадено устройство.
„Този идентификационен номер може да се използва за изчисляване на кода за възстановяване за нулиране на паролата. Това дава възможност на атакуващия да поеме контрола над UPS и например да го изключи“, казва CyberDanube в своята консултация.
Основателят и технически директор на CyberDanube Томас Вебер заяви, че UPS устройствата на Riello обикновено са достъпни само от вътрешната мрежа, но няколко десетки устройства изглежда са директно изложени на интернет и около 20 от тях излагат уеб интерфейс, който е необходим, за да се използва уязвимостта и да се поеме контрол над устройството.
По-голямата част от изложените на риск UPS устройства се намират в Италия и други европейски страни, казва Вебер. Според хронологията, публикувана от CyberDanube, дупките в сигурността са разкрити на доставчика през юни, но Riello посочва, че отстраняването на уязвимостите ще отнеме повече време от края на септември.
CyberDanube реши да оповести своите констатации, включително техническа информация, след като доставчикът на няколко пъти не можа да предостави актуална информация за състоянието. Фирмата за сигурност дава на доставчиците 90 дни, за да поправят уязвимостите, съгласно своите правила за отговорно оповестяване.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.