На пръв поглед неочаквано, изследовател по сигурността разкри уязвимост на поверителността в инструмента за редактиране на екранни снимки на Google Pixel – Markup. По-конкретно, уязвимостта – aCropalypse – позволява на всеки да получи премахнати изрязани данни от изображение, в което е използван инструментът Markup на Google Pixel. Изследователят Саймън Ааронс публикува инфографика, за да я обясни по-добре. Както можете да видите по-долу, потребителят е изрязал оригиналното изображение, използвайки инструмента Markup на Google Pixel. Всеки, който разполага с това изображение, може да придобие предварително изрязаните данни, като обърне действието на изрязване.
За да бъдат нещата още по-лоши, малко след като Саймън разкри aCropalypse, друг изследовател откри, че същата уязвимост се крие в Windows 11 Snipping Tool (и Windows 10 Snip and Sketch). От телефоните Google Pixel са доставени общо само около 30 милиона броя. Докато Windows в момента има над 1 милиард активни устройства. Следователно това не е някаква отдалечена уязвимост, засегнала само няколко снимки. Уязвимостта засяга следните устройства:
Google Pixel:
Windows:
За да отстраните тези уязвимости, инсталирайте мартенските актуализации от всеки издател на софтуер (Google и Microsoft). Въпреки това всички изображения с уязвими версии все още са податливи на повторно прихващане на изображения. Единственият начин за отстраняване на уязвимостта в рамките на изображенията, направени с тези инструменти, е повторното им улавяне или саниране чрез съкращаване на излишните данни, които се добавят в края, което позволява на потребителя да улови отново изрязаните данни. Уверете се обаче, че в последователните снимки на екрана не се използват уязвимите версии!
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.