Според някои доклади онлайн злоупотребата и тормозът са се увеличили по време на блокирането, свързано с пандемията COVID-19. Увеличеното използване на социалните медии и работата от вкъщи направиха по-трудно жертвите да „скрият“ местоположенията си – и ги направиха по-достъпни за тролове.
Онлайн злоупотребата може да бъде шокираща и страшна – и много хора не знаят какво да правят, когато бъдат атакувани. Ето кратко ръководство, което очертава вашите възможности, ако нямате късмет и станете жертва на тролбул.
Абсолютно важно е да съберете доказателства за злоупотреба възможно най-бързо – без тях полицията няма да може да действа. Уверете се, че запазвате копия на имейли и правите екранни снимки на обидни съобщения, преди вашият нападател да може да ги изтрие.
Ако смятате, че процесът е твърде обезпокоителен, помолете доверен приятел или член на семейството да помогне.
Повечето държави вече имат закони, които забраняват злонамерените комуникации – и в много случаи злоупотребата е обхваната от други закони относно тормоза. Когато сте получили съдържание, което е обидно, неприлично, нецензурно или заплашително, това може да е престъпление. Същото е вярно, ако съобщенията са насочени към вашата раса, религия, увреждане, сексуална ориентация или идентичност.
Ако сте получили подобно съдържание, трябва да съобщите за случая на полицията за по-нататъшно разследване.
Всички онлайн услуги имат правила за поведение, които потребителите трябва да се съгласят и спазват – включително да не тормозят други потребители. Всеки, който не спазва тези правила, може да бъде баннат. Доставчикът на услуги може също така да докладва на полицията всякакви сериозни нарушения.
В някои много редки случаи решителните тролове ще създават нови акаунти. Ако това се случи, трябва да продължите да събирате доказателства и да подавате сигнали до полицията и доставчиците на услуги. Може да ви се струва, че губите времето си, но демонстрирането на модел на злоупотреба е полезно, за да се преследват упорити нарушители на закона.
Онлайн злоупотребата може също да наруши различни граждански закони, които са предназначени да защитят вашата поверителност и репутация. Трябва да помислите да потърсите правен съвет от адвокат, който може да ви предостави допълнителни съвети за защита.
В зависимост от това, което се е случило, може да сте в състояние да кандидатствате за ограничителна заповед, която не позволява на тормозещия ви да осъществява по-нататъшен контакт. Ако заповедта бъде нарушена, насилникът може да бъде преследван, глобен или дори вкаран в затвора – и може да успеете да го съдите по граждански иск.
Тормозът никога не е приятен – и може да бъде изключително тревожен. Въпреки това, като останете спокойни и следвате тези стъпки, най.вероятно ще можете да прекратите злоупотребата завинаги.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.