Самоуправляващите се автомобили стават все по-популярни в САЩ, но никога досега не са били по британските пътища. По-късно тази година правителството на Обединеното кралство се очаква да одобри автоматизираните автомобили за първи път.
Налични са няколко различни автомобилни технологии без шофьори, но само тези превозни средства, използващи автоматизирани системи за поддържане на лентата (ALKS), ще бъдат допуснати до обществените пътища. Автомобилите ALKS използват няколко камери и сензори, за да разпознаят лентата, в която се движи колата, и да я поддържат в движение. По време на първоначалната фаза на тестване, всички автомобили ALKS ще бъдат ограничени до максимална скорост от 60 км / ч (37 мили в час).
Наистина ли тези автомобили са без шофьор?
Автомобилите ALKS наистина могат да се управляват сами. Мощните бордови компютри постоянно наблюдават автомобила, пътя и другия трафик, за да се ориентират по маршрут, избран от шофьора. Автомобилът може да ускорява, забавя, да завива в завои и дори да спира при спешни случаи, за да избегне произшествия.
Автомобилите ALKS са преминали задълбочени тестове, при това достатъчно добре, за да убедят правителството на Обединеното кралство, че технологията е достатъчно безопасна за използване на обществените пътища. Те потвърдиха, че няма да се налага шофьорите сами да наблюдават пътя или дори да държат ръцете си на волана.
Шофьорът обаче ще трябва да бъде нащрек – например не може да заспи по време на пътуването. Ако автомобилът открие проблем, той ще предупреди водача, който трябва да поеме контрола в рамките на 10 секунди. Ако не успее да го направи, колата ще се забави и в крайна сметка ще спре.
Защо се нуждаем от самоуправляващи се автомобили?
Според експерти автомобилите със самоуправление всъщност са по-безопасни от хората. Тестовете показват, че тези автомобили са по-добри в идентифицирането и справянето с опасностите, което трябва да помогне за намаляване на произшествията и смъртните случаи на пътя.
Една експертна оценка казва, че самоуправляващите се автомобили ще предотвратят 47 000 катастрофи и 3900 смъртни случая, свързани с автомобили, през следващите десет години. Това ще направи британските пътища по-безопасни за всички.
Смята се, че и самоуправляващите се автомобили са по-екологични. Всяка кола кара с максимална икономия на гориво, ускорявайки се по такъв начин, че емисиите да бъдат сведени до минимум. Тъй като автомобилите без шофьор заменят традиционните превозни средства, свързаните с трафика емисии на парникови газове ще продължат да намаляват, помагайки на Великобритания да постигне целите си за намаляване на CO2 емисиите.
Колите вече са тук
Автомобилите на Tesla вече се доставят с функция, наречена Autopilot, която е тип ALKS и е често използвана в САЩ. Въпреки че автомобилите Tesla, закупени във Великобритания, включват Autopilot, все още е незаконно да се използва. Очаква се това да се промени, след като новият закон влезе в сила по-късно тази година.
Самоуправляващите се коли са един пример за това как изкуственият интелект (AI) ще промени света, какъвто го познаваме. В повечето случаи AI работи във фонов режим, използвайки сложни алгоритми, за да помогне на бизнеса да стане по-ефективен. Но в самоуправляваща се кола виждате ИИ в работен режим, докато ви пренася от началото до края на пътуването ви.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.