Виетнамски хакер е обявен за отговорник на кампания за „злонамерено публикуване“ в платформите на социалните медии, която през последните три месеца е заразила над 500 000 устройства по целия свят, за да предостави варианти на програми за кражба на информация, като S1deload Stealer и SYS01stealer.
Малуерпостингът се отнася до използването на промотирани публикации в социалните медии в услуги като Facebook и Twitter за масово разпространение на зловреден софтуер и други заплахи за сигурността. Идеята е да се достигне до по-широка аудитория, като се плаща за реклами, които да „усилват“ публикациите им.
Според Guardio Labs подобни атаки започват със създаването от противника на нови бизнес профили и превземането на вече популярни акаунти, за да се показват реклами, които твърдят, че предлагат безплатно изтегляне на фотоалбуми с оценки за възрастни.
В тези архивни файлове ZIP се намират предполагаеми изображения, които всъщност са изпълними файлове, които при кликване активират веригата на заразяване и в крайна сметка разгръщат зловредния софтуер за кражба, за да изтеглят бисквитките на сесията, данните за акаунта и друга информация.
Веригата от атаки е изключително ефективна, тъй като създава „порочен кръг“, в който информацията, ограбена с помощта на крадеца, се използва за създаване на все по-голяма армия от отвлечени акаунти на ботове във Facebook, които след това се използват за прокарване на повече спонсорирани публикации, като по този начин схемата се разширява още повече.
Установено е, че за да се изплъзне от радара на Facebook, хакерът представя новосъздадените страници с бизнес профили за фотографски акаунти. Повечето от инфекциите са регистрирани в Австралия, Канада, Индия, Великобритания и САЩ.
Твърди се, че методът, чрез който се внедрява PHP-базираният стийлър, непрекъснато се развива, за да включва повече функции за избягване на откриването, което предполага, че хакерът, който стои зад кампанията, активно усъвършенства и преработва тактиката си в отговор на публичните разкрития.
„Злонамереният полезен товар е доста сложен и се променя постоянно, като въвежда нови техники за избягване“, каза изследователят по сигурността от Guardio Labs Нати Тал.
Откритията идват в момент, когато Group-IB разкри подробности за продължаваща фишинг операция, която е насочена към потребителите на Facebook, като ги подмамва да въведат идентификационните си данни във фалшиви имитиращи сайтове, предназначени да откраднат идентификационните данни на профилите им и да ги превземат.
Във връзка с това Malwarebytes разкри кампания за злонамерена реклама, за която е установено, че подмамва потребители, търсещи игри и хранителни рецепти в Google, за да им показва злонамерени реклами, които ги пренасочват към фалшиви уебсайтове, създадени в Weebly, с цел провеждане на измама за техническа поддръжка.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.