Висши служители в Европейския съюз са били обект на прословутия инструмент за наблюдение Pegasus на NSO Group, предава Reuters.
Твърди се, че най-малко пет лица, включително европейският комисар по правосъдието Дидие Рейндерс, са били подслушвани, съобщи информационната агенция, цитирайки документи и двама неназовани източника на високо ниво в съюза. Не е ясно обаче кой е използвал търговския шпионски софтуер срещу тях и каква информация е била получена след атаките.
NSO Group направи изявление, че не е отговорно на опитите за хакерство, като добави, че таргетирането „не може да се случи с инструментите на NSO“.
Твърди се, че насочването е излязло наяве, след като Apple уведоми жертвите на спонсорирани от държавата атаки миналия ноември като част от усилията си да спре израелската фирма за наблюдение да следи своите клиенти.
Същият месец производителят на iPhone заведе дело срещу NSO Group, търсейки съдебна забрана, насочена към забрана на компанията да използва своите продукти и услуги за разработване и стартиране на шпионски атаки.
Apple нарече NSO Group „известни хакери – аморални наемници от 21-ви век, които са създали изключително усъвършенствана машина за кибернаблюдение, която приканва към рутинни и груби злоупотреби“.
Pegasus, обикновено разгръщан чрез сложни експлойти с „нулево кликване“, като FORCEDENTRY, предоставя на своите клиенти от правителството и правоприлагащите органи пълен достъп до устройството на целта, включително лични данни, снимки, съобщения и точно местоположение.
Широко разпространената злоупотреба с Pegasus за систематично шпиониране на гражданското общество през последните години накара правителството на САЩ да добави NSO Group към своя търговски списък, което от своя страна накара Израел да ограничи броя на страните, на които местните охранителни фирми могат да продават офанзивни инструменти за хакване и наблюдение
.През февруари 2022г. Европейският надзорен орган по защита на данните призова за забрана на разработването и използването на подобен на Pegasus търговски шпионски софтуер в региона, изтъквайки „безпрецедентното ниво на натрапчивост“ на технологията, което може да застраши правото на потребителите на поверителност.
Но въпреки опитите да се регулира използването на шпионски софтуер, съдебно разследване, публикувано от Front Line Defenders миналата седмица, установи, че iPhone, принадлежащ на Сухаир Джарадат, йордански журналист и защитник на човешките права, е хакнат с Pegasus чрез злонамерено съобщение в WhatsApp през декември 2021г. седмици след като Apple започна съдебно производство.
„Фактът, че насочването, което разкрихме, се случи след широката публичност около делото на Apple и уведомленията до жертвите, е особено забележителен“, се казва в доклада.
„Фирма, която наистина уважава подобни опасения, поне би спряла операциите за правителствени клиенти, като Йордания, които имат широко разгласен опит по проблемите на правата на човека и са въвели правомощия за извънредни ситуации, даващи на властите изключителни права да нарушават гражданските свободи.