Министерството на правосъдието на САЩ обяви, че руски гражданин е признат за виновен във връзка с ролята му в разработването и разпространението на зловреден софтуер, известен като TrickBot.
40-годишният Владимир Дунаев е бил арестуван в Южна Корея през септември 2021 г. и екстрадиран в САЩ месец по-късно.
„Дунаев е разработил модификации на браузъри и злонамерени инструменти, които подпомагат събирането на удостоверения и извличането на данни от заразени компютри, улесняват и подобряват отдалечения достъп, използван от участниците в TrickBot, и създават програмен код, който предотвратява откриването на зловредния софтуер TrickBot от легитимен софтуер за сигурност“, заяви DoJ.
„По време на участието на Дунаев в схемата 10 жертви в Северния окръг на Охайо, включително училища в Ейвън и компания за недвижими имоти в Северен Кантон, са били измамени с повече от 3,4 милиона долара чрез рансъмуер, разгърнат от TrickBot.“
Дунаев, който се признава за виновен за извършване на компютърна измама и кражба на самоличност и заговор за извършване на телеграфна измама и банкова измама, е заплашен от максимум 35 години затвор. Предвидено е присъдата му да бъде произнесена на 20 март 2024 г.
Дунаев е и вторият разработчик на зловреден софтуер от бандата TrickBot, който е арестуван, след като Алла Витте, латвийска гражданка, която, беше осъдена на две години и осем месеца затвор през юни 2023 г.
Развитието на събитията дойде близо три месеца, след като правителствата на Обединеното кралство и САЩ наложиха санкции на 11 лица, заподозрени в участие в киберпрестъпната група TrickBot.
TrickBot, който започна като банков троянец през 2016 г., се превърна в многоцелеви инструмент, способен да доставя допълнителни товари на заразени хостове и да действа като посредник за първоначален достъп до атаки с откупващ софтуер.
След като правоприлагащите органи оцеляват при разбиването на ботнета, скандалният екип на Conti ransomware придобива контрол над операцията. Както Conti, така и TrickBot обаче претърпяха сериозен удар миналата година след нахлуването на Русия в Украйна, когато Conti обеща вярност на Русия.
Това доведе до поредица от изтичания на информация, наречени ContiLeaks и TrickLeaks, които издадоха ценна информация за техните вътрешни чатове и инфраструктура, което в крайна сметка доведе до закриването на Conti и разпадането ѝ на множество други групи.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.