Наблюдаван е нов многостепенен зареждащ модул, наречен DoubleFinger, който доставя криптовалутен крадец, наречен GreetingGhoul, в рамките на усъвършенствана атака, насочена към потребители в Европа, САЩ и Латинска Америка.
„DoubleFinger се разгръща на целевата машина, когато жертвата отвори злонамерен PIF прикачен файл в имейл съобщение, като в крайна сметка изпълнява първия от етапите на зареждащия модул DoubleFinger“, заяви изследователят на Kaspersky Сергей Ложкин в доклад от понеделник.
Отправната точка на атаките е модифицирана версия на espexe.exe – което се отнася до приложението на Microsoft Windows Economical Service Provider – която е разработена така, че да изпълнява шелкод, отговорен за извличането на PNG файл с изображение от услугата за хостинг на изображения Imgur.
Изображението използва стеганографски трик, за да скрие криптиран полезен товар, който задейства четиристепенна верига на компрометиране, която в крайна сметка завършва с изпълнението на крадеца GreetingGhoul на заразения хост.
Забележителен аспект на GreetingGhoul е използването на Microsoft Edge WebView2 за създаване на фалшиви наслагвания върху легитимни портфейли за криптовалути, за да се изсмучат идентификационните данни, въведени от нищо неподозиращи потребители.
DoubleFinger, в допълнение към пускането на GreetingGhoul, също така е забелязан да доставя Remcos RAT, търговски троянски кон, който е широко използван от заплахи за нанасяне на удари по европейски и украински структури през последните месеци.
Анализът „разкрива високо ниво на изтънченост и умения в разработването на криминален софтуер, подобно на напредналите постоянни заплахи (APT)“, отбелязва Ложкин.
„Многоетапното зареждане в стил shellcode със стеганографски възможности, използването на Windows COM интерфейси за скрито изпълнение и прилагането на process doppelgänging за инжектиране в отдалечени процеси – всичко това говори за добре изработен и сложен криминален софтуер.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.