80 % от всички онлайн измами, произлизат от платформа на Meta.
Миналия месец британската банка TSB публикува шокираща статистика – 80 % от всички онлайн измами, насочени към нейни клиенти, произхождат от платформата Meta. Според тяхното проучване има три основни измами: покупка, самозван избор и инвестиционни измами.
Тези онлайн измами използват три от най-популярните услуги на Meta, за да се насочат към жертвите: Facebook Marketplace, WhatsApp и Instagram.
Facebook Marketplace се превърна в изключително полезен инструмент за хората, които искат да купуват и продават предмети. Но с такава голяма потенциална аудитория уебсайтът е и магнит за измамниците.
Най-популярната измама е просто да се продават несъществуващи предмети, като се използва фалшив акаунт във Facebook. Измамникът приема плащането и след това изчезва с парите на жертвата си. Според TSB 60% от всички случаи на измама при покупка, докладвани от техни клиенти, са заради измама във Facebook Marketplace.
Безспорно най-популярното приложение за незабавни съобщения в света, WhatsApp, има повече от 2 милиарда потребители в целия свят. Или 2 милиарда потенциални жертви на киберпрестъпления.
Най-популярната и ефективна измама в WhatsApp е известна като „измама с представяне за друго лице“. Жертвите получават съобщение от някой, който се представя за приятел или член на семейството, който се нуждае спешно от пари, за да разреши спешен проблем, например медицинско лечение, да плати неочаквана сметка или някакъв друг неотложен проблем. Ако жертвата изпрати пари, измамникът просто изчезва.
Възможно е да спечелите състояние на фондовата борса – ако знаете какво правите. Много измамници вече използват Instagram, за да се свържат с потенциални жертви, които искат да инвестират и да спечелят.
Известни като „обръщане на пари“, измамниците ще рекламират в Instagram своята евтина инвестиционна експертиза. Жертвите се насърчават да направят банков превод, който измамникът ще инвестира от тяхно име – и гарантирано ще последват големи печалби. Проблемът е, че след като преводът е направен, измамникът изчезва с парите. TSB изчислява, че 67% от всички инвестиционни измами, с които се сблъскват клиентите им, са извършени чрез Instagram.
Платформите на Meta – Facebook Marketplace, WhatsApp и Instagram – са незаменими за повечето хора. Те не биха могли да спрат да използват тези услуги, дори и да искат. Затова вместо това трябва да бъдем малко по-умни по отношение на начина, по който ги използваме.
В повечето случаи можете да разпознаете измамата, като отделите няколко минути, за да обмислите това, което виждате, и си зададете няколко прости въпроса:
Твърде добра ли е сделката, за да е истина? – Ако видите, че даден артикул се продава онлайн на необичайно ниска цена, има голяма вероятност да става въпрос за измама. Свържете се с продавача и попитайте дали можете да видите стоката „на живо“, преди да извършите плащането – ако той откаже, вероятно е измамник.
Наистина ли моят приятел се нуждае от пари? – Обадете се на приятеля или члена на семейството си, за да проверите дали наистина е в беда, преди да изпратите пари. Много е вероятно контактите ви да са наред – а спешното съобщение да е просто измама.
Трябва ли да се доверя на този човек? – Инвестициите могат да бъдат изключително рисковани, а даването на пари на хора в Instagram е направо опасно. Винаги проучвайте внимателно възможностите за инвестиране, преди да правите банкови преводи – и не забравяйте първо да поискате съвет от професионалист (например от банката си).
Струва си да запомните, че тези съвети важат и за всяка онлайн услуга – не само за Мета.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.