С развитието на сигурността в облака през 2025 г. и след това организациите трябва да се адаптират както към новите, така и към променящите се реалности, включително все по-голямата зависимост от инфраструктурата в облака за работните процеси, управлявани от изкуствен интелект, и огромните количества данни, които се прехвърлят в облака.
Но има и други развития, които биха могли да повлияят на вашите организации и да стимулират необходимостта от още по-стабилна стратегия за сигурност. Нека да разгледаме…
Кибератаките, насочени към облачни среди, стават все по-сложни, което подчертава необходимостта от решения за сигурност, които надхвърлят откриването. Организациите ще се нуждаят от проактивни механизми за защита, за да предотвратят достигането на рисковете до производството. Поради тази необходимост пазарът ще облагодетелства доставчиците, предлагащи всеобхватни, цялостни платформи за сигурност, които рационализират намаляването на рисковете и повишават оперативната ефективност.
Оперативните центрове за сигурност (SOC) и функциите за сигурност в облака се сближават. През 2025 г. екипите на SOC ще поемат по-активна роля в сигурността на облака, интегрирайки в работните си процеси откриването и реагирането на специфични за облака заплахи. Tова сътрудничество ще подобри координацията, позволявайки единен подход към сигурността, който подобрява защитата от заплахи и оперативната устойчивост.
Тъй като близо 30% от данните в облака съдържат чувствителна информация, сигурността на данните се превърна в критичен компонент на стратегиите за защита на облака. С нарастването на възприемането на генеративния изкуствен интелект решенията на CNAPP все повече ще включват вградени функции за сигурност на данните. Доставчиците, които интегрират силни мерки за защита на данните, ще спечелят конкурентно предимство, като помогнат на организациите да предотвратят неоторизиран достъп и пробиви в данните.
Все по-голям брой организации преразпределят бюджетите за сигурност на приложенията от фрагментирани инструменти към унифицирани платформи. Проучванията показват, че 64% от лицата, вземащи решения в областта на сигурността, предвиждат увеличение на бюджета за сигурност на приложенията. Отказът от разпръснати решения за сигурност ще осигури на бизнеса цялостна видимост, подобрявайки способността му да открива и предотвратява киберзаплахи.
Тъй като кодът, генериран от изкуствен интелект, става все по-широко разпространен, организациите са изправени пред повишени рискове, свързани със защитената интелектуална собственост (ИС). Моделите на ИИ, обучени върху огромни масиви от данни, могат по невнимание да въведат защитено с авторски права или чувствително съдържание. За да намалят тези рискове, предприятията трябва да прилагат строг одит на данни, процеси за осигуряване на качеството и рамки за съответствие, за да гарантират отговорното използване на ИИ.
Регулаторните органи по света затягат управлението на сигурността на данните за ИИ. Тъй като моделите на ИИ обработват по-големи обеми чувствителна информация, ще са необходими нови мерки за сигурност, които да се справят с възникващите уязвимости. Организациите ще трябва да инвестират в усъвършенствани стратегии за съответствие, обучение на персонала и усъвършенствани протоколи за сигурност, за да отговорят на променящите се регулаторни изисквания и да поддържат оперативното доверие.
Някои разработчици може да заобиколят ограничителните политики за сигурност на ИИ в стремежа си към иновации, като по невнимание изложат организациите на нови уязвимости. Намирането на баланс между сигурността и иновациите ще бъде от решаващо значение. Компаниите трябва да разработят рамки за сигурност, които да подпомагат бързото развитие, като същевременно поддържат съответствие и свеждат до минимум рисковете.
Напредъкът в областта на големите езикови модели (LLM) въвежда нови рискове, включително задвижван от ИИ злонамерен софтуер, способен да автоматизира фишинг атаки, да избягва откриване и да подобрява тактиките на социалното инженерство. Традиционните мерки за киберсигурност може да се окажат недостатъчни срещу тези развиващи се заплахи. Организациите ще трябва да инвестират в адаптивни защити за сигурност, които използват ИИ, за да противодействат на тези нововъзникващи рискове.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.