Производителят на машини за чипове ASML разполага с възможност да деактивира дистанционно оборудването си в заводите на TSMC, ако Китай нахлуе в Тайван.
TSMC е най-големият клиент на системите за EUV литография на ASML, които използват екстремни ултравиолетови вълни (EUV) за производство на полупроводници от най-висок клас. Тези чипове дават възможност за широк спектър от приложения – от интелигентни технологии като телефони и автомобилна електроника до (най-важното) изкуствен интелект и военни приложения.
EUV са най-усъвършенстваните машини на пазара – и ASML е единственият производител в света. Това поставя холандския технологичен гигант (за пореден път) в центъра на ескалиращата война за чипове.
Позовавайки се на анонимни източници, запознати с въпроса, Bloomberg съобщава, че американски правителствени служители са изразили загриженост относно последиците от попадането на усъвършенстваните машини на TSMC (задвижвани от технологията EUV на ASML) в ръцете на Китай в случай на нападение срещу Тайван.
Според източниците ASML се е срещнала с холандското правителство и е уверила служителите, че може да деактивира машините от разстояние. Съобщава се, че компанията може да даде възможност за изключване чрез софтуерни актуализации, необходими по време на поддръжката, за да се поддържа работата на машините.
На своя уебсайт компанията заявява, че вграденият ѝ софтуер „управлява и контролира“ всички нейни литографски системи, като включва „милиони редове код“. Не е изключено един от тези редове да съдържа изключвател.
Чиповете се превърнаха в най-търсената стока, която е в основата на всички технологии, които поддържат икономиката и света ни в движение. Поради това те са в центъра на геополитическата шахматна дъска.
На фона на усилията на световните правителства да осигурят производството и доставките на чипове, напрежението е особено голямо между САЩ и Китай.
САЩ не просто инвестират в увеличаване на вътрешното си производство на чипове, но и блокират достъпа на Китай до високотехнологични чипове или оборудване за тяхното производство. Това включва и една от машините на ASML за дълбоко ултравиолетово лъчение (DUV), която се използва за по-малко усъвършенствани чипове.
От 2019 г. на ASML е забранено да продава най-модерното си оборудване на Китай.
Евентуално нахлуване в Тайван би означавало, че Китай ще получи достъп до всяко оборудване, което и САЩ, и Нидерландия се стремят да държат извън обсега на Пекин.
То би могло също така да възпрепятства достъпа на Европа и САЩ до критични вериги за доставки. Чрез TSMC Тайван произвежда приблизително 90 % от най-модерните чипове в света.
Китай отдавна претендира за Тайван като своя територия и настоява за мирно обединение, въпреки че никога не е изключвал използването на сила. Китайският президент Си отхвърли прогнозите на САЩ за скорошно обединение до 2027 г.
Напрежението обаче нараства, тъй като новоизбраният президент на Тайван Лай Чинг-те призовава Китай да прекрати военните заплахи и сплашването.
Министърът на търговията на САЩ Рей Геймондо наскоро заяви, че едно китайско поглъщане на TSMC би било „абсолютно опустошително“ за доставките на полупроводници в страната.
Макар да не е сигурно дали ASML действително има властта да издърпа щепсела на машините си, в случай на инвазия е ясно, че достъпът до нейното оборудване би разместил още повече фигурите на дъската.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.