За последен път Конгресът прие закон за защита на децата в интернет през 1998 г. – преди появата на Facebook, iPhone и много преди раждането на днешните най-възрастни тийнейджъри. Сега изглежда, че законопроектът, целящ да предпази децата от вредата на социалните медии, сайтовете за игри и други онлайн платформи, има достатъчно двупартийна подкрепа, за да бъде приет, макар че не е сигурно дали наистина ще бъде приет.
Поддръжниците му обаче се надяват, че той ще бъде гласуван по-късно този месец.
Сред поддръжниците на Закона за онлайн безопасността на децата са родителски групи и организации за защита на децата, както и компании като Microsoft, X и Snap. Те твърдят, че законопроектът е необходима първа стъпка в регулирането на технологичните компании и задължаването им да защитават децата от опасно онлайн съдържание и да поемат отговорност за вредите, които техните платформи могат да причинят.
Противниците обаче се опасяват, че KOSA ще наруши Първата поправка и ще навреди на уязвимите деца, които няма да имат достъп до информация по въпросите на ЛГБТК или репродуктивните права – въпреки че законопроектът е преработен, за да се отговори на много от тези опасения, и големите ЛГБТК групи са решили да подкрепят предложеното законодателство.
Ето какво трябва да се знае за KOSA и вероятността той да влезе в сила.
Ако бъде приет, KOSA ще създаде „задължение за грижа“ – правен термин, който изисква от компаниите да предприемат разумни мерки за предотвратяване на вреди – за онлайн платформите, които вероятно ще се използват от непълнолетни.
Те ще трябва да „предотвратяват и смекчават“ вредите за децата, включително тормоз и насилие, насърчаване на самоубийства, хранителни разстройства, злоупотреба с вещества, сексуална експлоатация и реклами на незаконни продукти като наркотици, тютюн или алкохол.
Платформите за социални медии ще трябва също така да предоставят на непълнолетните лица възможности за защита на тяхната информация, за деактивиране на пристрастяващите функции на продуктите и за отказ от персонализирани алгоритмични препоръки. От тях също така ще се изисква да ограничат комуникацията на други потребители с деца и да ограничат функциите, които „увеличават, поддържат или удължават използването“ на платформата – като например автоматичното възпроизвеждане на видеоклипове или наградите на платформата. Като цяло онлайн платформите ще трябва да използват по подразбиране възможно най-безопасните настройки за акаунти, за които смятат, че принадлежат на непълнолетни.
„Много от вредите, които младите хора изпитват онлайн и в социалните медии, са резултат от съзнателния избор на дизайн, който тези компании правят“, каза Джош Голин, изпълнителен директор на Fairplay, организация с нестопанска цел, която работи за предпазване на децата от комерсиализацията, маркетинга и вредите от големите технологии.
По-ранна версия на законопроекта оправомощаваше главните прокурори на щатите да прилагат разпоредбата на KOSA за „задължението за грижа“, но след опасения от страна на ЛГБТК групи и други, които се притесняваха, че те биха могли да я използват, за да цензурират информация за ЛГБТК или репродуктивни въпроси. В актуализираната версия главните прокурори на щатите все още могат да прилагат други разпоредби, но не и стандарта „задължение за грижа“.
По-широкообхватното прилагане ще бъде възложено на Федералната търговска комисия, която ще има надзор върху това кои видове съдържание са „вредни“ за децата.
KOSA е подкрепена от широк кръг организации с нестопанска цел, групи за технологична отчетност и родителски групи и педиатри, като Американската академия по педиатрия, Американската федерация на учителите, Common Sense Media, Fairplay, The Real Facebook Oversight Board и NAACP. Някои известни технологични компании, сред които Microsoft, X и Snap, също се присъединиха към инициативата. Meta Platforms, която е собственик на Facebook, Instagram и WhatsApp, не се е обявила категорично в подкрепа или против законопроекта, въпреки че в миналото е заявявала, че подкрепя регулирането на социалните медии.
ParentsSOS, група от около 20 родители, които са загубили деца в резултат на вреди, причинени от социалните медии, също води кампания за приемането на законопроекта. Един от тези родители е Джулиана Арнолд, чиято 17-годишна дъщеря умира през 2022 г. след закупуване на замърсени наркотици чрез Instagram.
„Не бива да носим цялата отговорност за това децата ни да са в безопасност онлайн“, каза тя. „Всяка друга индустрия е регулирана. И съм сигурна, че сте чували това през цялото време. От играчките до филмите и музиката, до, автомобилите и всичко останало. Имаме регулации, за да пазим децата си в безопасност. А това, това е продукт, който те са създали и разпространяват, и въпреки това през всичките тези години, от 90-те години насам, не е имало никакво законодателство, което да регулира тази индустрия.“
KOSA е въведена през 2022 г. от сенаторите Ричард Блументал, Д-Конн, и Марша Блекбърн, Р-Тен. Понастоящем той има 68 съвносители в Сената от целия политически спектър, което би било достатъчно, за да бъде приет, ако бъде поставен на гласуване.
Американският съюз за защита на правата на човека (ACLU), Фондация „Електронна граница“ (Electronic Frontier Foundation) и други групи, подкрепящи свободата на словото, се опасяват, че той ще наруши Първата поправка. Дори с измененията, които лишават главните прокурори на щатите от прилагането на разпоредбата за задължение за грижа, EFF я нарича „опасен и противоконституционен законопроект за цензура, който ще даде възможност на държавните служители да насочват услугите и онлайн съдържанието, които не им харесват“.
Кейт Руан, директор на проекта „Свободно изразяване“ в Центъра с нестопанска цел за демокрация и технологии, заяви, че продължава да е загрижена, че разпоредбата за задължението за полагане на грижи в законопроекта може да бъде „използвана неправомерно от политически мотивирани субекти, за да се насочат към маргинализирани общности като ЛГБТК населението и просто към политически разединяваща информация като цяло“, за да се опитат да потиснат информацията, защото някой смята, че тя е вредна за психичното здраве на децата.
Тя добави, че макар тези опасения да остават, има напредък в намаляването им.
По-големият проблем обаче, добави тя, е, че платформите не искат да бъдат съдени за това, че показват на непълнолетни съдържание, което може да бъде „политически разединяващо“, така че за да са сигурни, че това няма да се случи, те могат да потискат такива теми – за абортите или транссексуалните здравни грижи или дори за войните в Газа или Украйна.
Сенатор Ранд Пол, Р-К.Й., също се обяви против законопроекта. Пол заяви, че законопроектът „би могъл да попречи на децата да гледат PGA голф или Super Bowl в социалните медии заради реклами на хазарт и бира, тези деца просто биха могли да включат телевизора и да видят същите реклами“.
Той добави, че се е „опитал да работи с авторите, за да отстрани многобройните недостатъци на законопроекта“. Ако авторите не са заинтересовани от компромис, сенатор (Чък) Шумър може да внесе законопроекта в пленарна зала, както можеше да направи от самото начало.“
Голин заяви, че е „много обнадежден“, че законопроектът ще бъде гласуван през юли.
„Причината, поради която той все още не е стигнал до гласуване, е, че приемането на законодателство е наистина трудно, особено когато се опитваш да регулираш една от най-мощните, ако не и най-мощната индустрия в света“, каза той. „Разходите ни са по-големи.“
Голин добави, че според него има „наистина голям шанс“ и той продължава да се надява, че ще бъде приет.
Лидерът на мнозинството в Сената Шумър, окръг Ню Йорк, който се обяви в подкрепа на KOSA, ще трябва да я внесе за гласуване.
Шумър е подкрепил законодателството, но все още не е отделил време за приемането му. Тъй като има възражения срещу законодателството, преди окончателното му гласуване ще са необходими седмица или повече процедурни гласувания.
Миналата седмица той заяви в залата, че приемането на законопроекта е „основен приоритет“, но че той все още не е придвижен поради възраженията.
„За съжаление, няколко наши колеги продължават да блокират тези законопроекти, без да предлагат конструктивни идеи за това как да се преразгледа текстът“, каза той. „Така че сега трябва да гледаме напред и всички варианти са на масата.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.