Глобалният срив на Facebook и Instagram във вторник, който засегна и българските потребители, има положителен ефект. Намерихме начин как да накараме българското население да се усети хакнато и да си смени паролите, които са същите от пет години. Намерихме начин българите да преживеят усещането „да ми хакнат фейсбук профила“ по един по-добър начин, отколкото това да се случи наистина, да им хакнат данните, да изтекат и след това да страдат. Това заяви Ясен Танев, експерт по киберсигурност и член на Цифровия иновационен хъб „Тракия“, в предаването „Бизнес старт“ с водещ Христо Николов.
Събеседникът препоръча на потребителите да си сменят паролите на всеки 90 дни (3 месеца) – не само на акаунтите в социалните медии, но и на електронните пощи и акаунтите за достъп до компютрите. Паролите трябва да се състоят от поне 9 символа и да включват малки, големи букви, цифри и специални символи. Използвайте също така двуфакторна или многофакторна автентикация (идентификация), призова още гостът.
Липсата на достъп за няколко часа показа, че българите са свикнали много със социалните мрежи, но и от друга страна как едновременно се използват множество канали за комуникация, каза Танев.
Бизнеси, които разчитат на Meta за генериране на трафик и приходи, са пострадали, и такива компании трябва да се замислят дали трябва да бъдат зависими само от един канал, каза Танев.
От Meta обясниха рано сутринта в сряда, че проблемът е свързан с конфигурацията на съхраняване на данни на потребителските устройства – била е въведена нова конфигурация, в която сгрешен параметър е бил отхвърлян от системите за сигурност. Това е предизвикало изхвърляне на потребители от акаунтите им в социалните мрежи и последвалата невъзможност да влязат отново в тях. Това е претоварило системите и от Meta са решили да спрат целия трафик и да го възстановяват постепенно, каза Танев.
Целия коментар може да гледате във видеото.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.