Съобщава се, че YouTube вече вкарва реклами директно във видеопотоците, за да затрудни блокирането на реклами от страна на блокерите.
Докладът идва от SponsorBlock – разширение за браузър от трета страна, което събира данни за това кои видео сегменти съдържат спонсорирано съдържание и ги пропуска.
SponsorBlock съобщава, че инжектирането на реклами от страна на сървъра ще наруши функционалността му, въпреки че се очакват решения. Най-вече това ще се отрази на ефективността на други разширения за блокиране на реклами, които хората използват в YouTube.
Понастоящем YouTube извършва инжектиране на реклами от страна на клиента, при което JavaScript скриптовете и видеоплейърът на устройството на потребителя зареждат и показват реклами.
Видеопотокът и рекламите са отделни, а плейърът е програмиран да спира съдържанието и да пуска реклами в определени моменти.
Повечето блокери на реклами обикновено деактивират рекламите в YouTube, като блокират JavaScript скриптовете, използвани за инжектиране на рекламата във видеопотока. SponsorBlock работи по малко по-различен начин, като събира информация за различните сегменти във видеоклипа и позволява на потребителите да пропускат тези, които са спонсорирани сегменти.
„SponsorBlock е разширение за браузър с отворен код и отворен API за прескачане на спонсорски сегменти във видеоклипове в YouTube“, обяснява уебсайтът на разширението.
„Потребителите подават информация кога се случва спонсор от разширението, а разширението автоматично пропуска спонсорите, за които знае, като използва система за запитвания, запазваща поверителността.“
Инжектирането на реклами от страна на сървъра интегрира рекламите директно във видеопотока, преди съдържанието да бъде доставено на зрителя, така че потребителите получават непрекъснат поток, в който вече са вградени рекламите.
SponsorBlock обяснява, че YouTube излъчва видеоклипове с помощта на поредица от по-малки видео сегменти или „парчета“, които се свързват, за да се създаде непрекъснато видео възпроизвеждане.
Файлът манифест определя реда, в който тези части се възпроизвеждат, и когато потребителят кликне върху видеоклип, сървърът на YouTube изпраща списък за възпроизвеждане, който включва както съдържание, така и части от реклами.
Този подход усложнява функционалността на SponsorBlocks, тъй като компенсира времевите маркери за спонсорираното съдържание, а в зависимост от продължителността на рекламите компенсирането варира.
Същевременно той създава трудности за блокерите на реклами, които ще бъдат по-малко способни да откриват рекламите, които сега са част от непрекъснатия поток, като елиминират лесно откриваемите инжекции от страната на клиента.
SponsorBlocks заявява, че е прибягнал до блокиране на заявки от браузъри, които изпитват инжектиране на реклами от страна на сървъра, за да предотврати повреда на данните. Това обаче ще стане неустойчиво, тъй като YouTube преминава към инжектиране от страна на сървъра в по-голям мащаб.
В бъдеще инструментът ще се опита да изчисли продължителността на рекламата чрез различни откриваеми метаданни и елементи на потребителския интерфейс на YouTube, но системата все още не е готова.
Потенциалните решения за блокерите на реклами включват разработване на по-сложни алгоритми за откриване, използване на анализ на метаданни и използване на усъвършенствано разпознаване на образи за идентифициране на внезапни промени в аудио/видеото, които могат да означават възпроизвеждане на реклами.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.