Управляващата партия на Южна Корея People Power Party (PPP) твърди, че севернокорейски хакери са откраднали важна информация за танковете K2, основния боен танк на страната, както и за шпионските самолети „Baekdu“ и „Geumgang“.
PPP се опасява, че КНДР ще използва тази информация, за да избегне военното наблюдение и да получи предимство на бойното поле, затова призовава за спешно въвеждане на по-строги мерки за гарантиране на националната сигурност.
К2 „Черната пантера“ е южнокорейски танк, проектиран от Агенцията за отбранително развитие и построен от Hyundai Rotem. Представен е през 2008 г., струва 8,5 млн. долара за бройка и е основният боен танк на страната, като в момента на въоръжение са 260 единици, а други 150 са в плановете.
Baekdu и Geumgang са шпионски самолети, които Южна Корея използва активно за наблюдение на границите през последните 20 години, за наблюдение на военните дейности на Северна Корея (IMINT) и за улавяне на безжични комуникации (SIGINT).
Според съобщения на местни медии от петък изтичането на данни за танка К2 е станало, когато инженери, работещи по един от производителите на части за танка, са се преместили в конкурентна компания, като са взели със себе си във външни дискове за съхранение проектни чертежи, доклади за разработки и подробности за системата за свръхналягане на танка.
Новият им работодател се опитал да изнесе тази технология в страна от Близкия изток, така че се смята, че изтичането на информация е обхванало и други страни.
По отношение на Бекду и Гемганг Донга съобщава, че южнокорейският отбранителен предприемач, който произвежда ръководства за експлоатация и поддръжка на военно оборудване, включително на двата шпионски самолета, е бил хакнат от севернокорейци.
Хакерите са откраднали значителни технически данни за двата самолета, включително подробности за тяхната технология и скорошни технически подобрения, възможности за експлоатация и информация за поддръжката им.
Южна Корея се притеснява, че кражбата на технологията на самолетите за наблюдение ще позволи на враговете ѝ да разработят по-невидими безпилотни самолети и ефективни мерки за избягване на наблюдението.
ППП призовава всички политически партии в страната да оставят настрана различията си и да се споразумеят за нови мерки, които да бъдат въведени незабавно. Тези мерки ще подсилят страната срещу операции на кибершпионаж.
„Освен това, тъй като кибератаките на Северна Корея стават все по-широко разпространени и смели с всеки изминал ден, приемането на основния закон за киберсигурност, за да се предотврати хакерската атака и кражбата на технологии от Северна Корея, вече не е опция, а необходимост“, се казва в изявлението на ППП.
„Освен това, за да защитим националните си интереси, трябва бързо да пристъпим към преразглеждане на наказателното право, което да разшири обхвата на прилагане на законите за шпионаж към „чужди държави“. “
През април 2024 г. Националната полицейска агенция в Южна Корея издаде спешно предупреждение, за да предупреди фирмите от отбранителната промишленост за повишена целенасоченост от страна на известните севернокорейски групи за заплахи, включително Lazarus, Andariel и Kimsuky.
Полицията проведе специална операция за прочистване, при която установи, че оперативните работници на КНДР са компрометирали множество компании от края на 2022 г. насам, което е дало на нападателите достатъчно време да извършат мащабно събиране на разузнавателна информация.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.