В епохата на технологиите киберсигурността във финансовата сфера е на дневен ред. С нарастването на цифровите рискове, политиците се активизират, за да предпазят финансовите институции от киберзаплахи. Навлиза Законът за цифровата оперативна устойчивост (Digital Operational Resilience Act – DORA) – европейска директива, която променя правилата на играта. DORA е насочена към защита на мрежите и информационните системи във финансовия сектор. Въпреки че конкретното законодателство все още се разработва и ще се различава в отделните държави. Това е нещо, за което трябва да внимавате и да се подготвите.
DORA, или Законът за цифровата оперативна устойчивост, е европейска директива, приета от Европейския парламент с цел укрепване на киберсигурността на финансовите институции в Европейския съюз. Целта е да се повиши цифровата устойчивост на финансовия сектор.
Въпреки че финансовите рискове все още будят тревога, нарастването на цифровите заплахи промени пейзажа на сигурността. DORA надхвърля традиционните разпоредби, които се фокусират предимно върху финансовите аспекти, като например кредитните рискове и предотвратяването на измами. Вместо това тя набляга на идентифицирането и намаляването на цифровите рискове в областта на ИКТ (информационните и комуникационните технологии). Чрез прилагането на DORA финансовите организации от всякакъв мащаб, включително големите банки и критичните доставчици в сектора, ще бъдат задължени да спазват строги мерки за киберсигурност. Тази директива гарантира, че тези институции са по-добре подготвени да се борят ефективно с киберзаплахите, като опазват целостта и стабилността на финансовата система. Цялостният подход на DORA към цифровата устойчивост подчертава значението на киберсигурността в днешния все по-взаимосвързан и технологичен финансов пейзаж.
Регламентът DORA стартира на 16 януари. Крайният срок за постигане на съответствие с DORA е определен за 1 януари 2025 г. Срокът между стартирането и спазването на изискванията дава на институциите време да се подготвят и да приведат киберсигурността си в съответствие с директивата.
Важно е да се отбележи, че спазването на DORA не е по избор. Регулаторните органи, обикновено централните банки на държавите – членки на ЕС, притежават правомощието да налагат санкции на институциите, които не спазват изискванията. Санкциите за неспазване на изискванията могат да бъдат строги, като организациите могат да бъдат заплашени от глоби в размер до 1% от техния среднодневен оборот за всеки ден, в който не спазват насоките. Максималната санкция, която може да бъде наложена, е шест месеца. Призоваваме финансовите институции да предприемат необходимите стъпки, за да гарантират, че отговарят на изискванията, посочени в DORA, тъй като неспазването им може да доведе до значителни финансови щети и щети за репутацията. Чрез проактивно прилагане на надеждни мерки за киберсигурност организациите могат да обезпечат своите операции и да защитят чувствителните данни на своите клиенти.
Прилагането на DORA, новата рамка за киберсигурност за финансовия сектор, бележи важен етап в опазването на чувствителната финансова информация. Важно е обаче да се признаят предизвикателствата, които идват с тази нова рамка. По-малките финансови институции, които често разполагат с ограничени ресурси в сравнение с по-големите си колеги, може да се затруднят да изпълнят строгите изисквания, определени от DORA. Това потенциално може да доведе до увеличаване на различията в киберсигурността между по-големите и по-малките институции.
Въпреки това тези предизвикателства предоставят и възможности за растеж и подобрение. По-малките финансови организации могат да се възползват от този момент, за да приоритизират инвестициите в киберсигурността и да повишат цялостната си устойчивост срещу киберзаплахи. Като се съобразят с директивите на DORA, тези институции могат да демонстрират своя ангажимент за защита на данните на клиентите и да допринесат за по-безопасна цифрова екосистема. Прилагането на DORA може да послужи като катализатор за сътрудничество и обмен на знания в рамките на финансовия сектор. Финансовите организации, независимо от техния размер, могат да се обединят, за да обменят най-добри практики, да споделят ресурси и колективно да се справят с развиващия се пейзаж на киберсигурността.
В заключение, макар че DORA поставя предизвикателства пред по-малките финансови институции, тя предлага и възможности за растеж, усъвършенстване и сътрудничество. Като инвестират в мерки за киберсигурност и възприемат насоките на рамката, финансовите организации могат да засилят защитата си и да допринесат за по-сигурна финансова индустрия.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.