Двупартийно дуо в Камарата на представителите на САЩ предлага законодателство, което да забрани достъпа на китайското приложение за изкуствен интелект DeepSeek до федерални устройства, подобно на политиката, която вече е въведена за популярната платформа за социални медии TikTok.
Представителите проф. Джош Готхаймер, окръг Ню Джърси, и Дарин ЛаХуд, окръг Илинойс, представиха в четвъртък „Закон за забрана на DeepSeek на правителствени устройства“, който ще забрани на федералните служители да използват китайското приложение за изкуствен интелект на електроника, собственост на правителството. Те посочиха възможността на китайското правителство да използва приложението за наблюдение и дезинформация като причина то да не бъде допускано до федералните мрежи.
„Китайската комунистическа партия е дала ясно да се разбере, че ще използва всеки инструмент, с който разполага, за да подкопае националната ни сигурност, да разпространява вредна дезинформация и да събира данни за американците“, заяви Готхаймер в изявление. „Просто не можем да рискуваме ККП да проникне в устройствата на нашите държавни служители и да застраши националната ни сигурност.“
Предложението идва, след като през януари китайската софтуерна компания публикува модел на изкуствен интелект, който се представя на конкурентно ниво с модели, разработени от американски фирми като OpenAI, Meta, Alphabet и други. DeepSeek твърди, че е разработила модела на цена, която е малка част от тази на американските му аналози. Съобщението предизвика тревога и дебати сред политиците и водещите финансисти и технолози от Силициевата долина.
Размириците около ИИ настъпват в момент на засилена конкуренция между САЩ и Китай в редица области, включително в областта на технологичните иновации. САЩ наложиха мита върху китайски стоки, ограничиха използването на китайски технологични фирми като Huawei в правителствени системи и забраниха износа на най-съвременни микрочипове, за които се смята, че са необходими за разработването на най-високотехнологичните модели на ИИ.
Миналата година Конгресът и тогавашният президент Джо Байдън одобриха отчуждаването на популярната социална медийна платформа TikTok от китайската ѝ компания майка или забрана на територията на САЩ; сега тази политика е спряна. Президентът Доналд Тръмп, който първоначално предложи забрана на приложението по време на първия си мандат, подписа изпълнителна заповед миналия месец, с която удължи срока за намиране на дългосрочно решение, преди изискваната от закона забрана да влезе в сила.
През 2023 г. Байдън забрани TikTok на устройства, собственост на федералните власти.
„Технологичната надпревара с Китайската комунистическа партия не е такава, каквато Съединените щати могат да си позволят да загубят“, заяви ЛаХуд в изявление. „Този разумен, двупартиен законодателен акт ще забрани приложението от телефоните на федералните служители, като същевременно ще затвори задните врати, които компанията се опитва да използва за достъп. Изключително важно е Конгресът да защити данните на американците и да продължи да гарантира американското лидерство в областта на изкуствения интелект.“
Законопроектът ще открои DeepSeek и всяко приложение за ИИ, разработено от компанията майка, хедж фонда High-Flyer, като обект на забраната. Законодателството включва изключения за целите на националната сигурност и научните изследвания, които биха позволили на федералните работодатели да проучват DeepSeek.
Някои законодатели искат да отидат по-далеч. Законопроект, предложен миналата седмица от сенатор Джош Хоули, R-Mo., би забранил вноса или износа на всякакви технологии за изкуствен интелект от Китай, позовавайки се на съображения за националната сигурност.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.