От няколко години британското правителство обсъжда ново законодателство, което да направи интернет по-безопасен за гражданите. Известен като Online Safety Bill (OSB), този нов закон обещава да актуализира съществуващите закони, за да регулира по-добре новите уебсайтове и приложения. Процесът на надзор беше дълъг и оспорван, като по време на него бяха добавени и премахнати много идеи.
Един от най-спорните аспекти на първоначалния законопроект беше предложението да се забрани съдържанието, което е „законно, но вредно“. В клаузата обаче не се уточняваше какво представлява „вредното съдържание“. Всъщност първоначалният текст беше толкова неясен, че много групи за защита на гражданските свободи предупредиха, че законът ще бъде използван за ограничаване на свободата на словото онлайн, тъй като доставчиците на услуги ще бъдат принудени да премахват съдържание без никакви доказателства, че то е причинило обида.
Впоследствие правителственият преглед на това предложение реши, че клаузата е несъвместима със съществуващото законодателство (и е възможно да не може да бъде приложена), така че тя отпадна.
Една от основните цели на законопроекта за онлайн безопасност е да се подобри защитата на децата при използването на интернет. Една от последните актуализации е насочена към по-нататъшно укрепване на защитата. Ако законопроектът влезе в сила, изпълнителните директори на големите технологични компании ще бъдат преследвани лично за нарушаване на задължението им да се грижат за децата. По същество изпълнителните директори на популярни онлайн платформи биха могли да бъдат глобявани или дори вкарвани в затвора, ако непълнолетните са изложени на ограничено по възраст или незаконно съдържание.
OSB ще въведе нова забрана за създаване и споделяне на „deepfake“ изображения – порнографски снимки, които са редактирани с лицето или отличителните белези на друг човек.
Вследствие на опасенията за ролята на социалните медии в няколко високорейтингови самоубийства на тийнейджъри се предприемат стъпки за обявяване на съдържание, свързано със самонараняване, извън закона. Съгласно това предложение интернет фирмите ще бъдат законово задължени да идентифицират и премахват публикации и видеоклипове, които насърчават самоубийство или самонараняване.
Вследствие на опасенията, че криптираните съобщения могат да се използват за споделяне на незаконно или криминално съдържание, правителството на Обединеното кралство все още обсъжда забрана на криптирането от край до край. Възможно е технологични компании като Apple, Facebook и Google да бъдат принудени да осигурят по-голям достъп до услуги за частни съобщения или дори да се въведе пълна забрана на този вид криптиране.
OSB се разработва от толкова дълго време, че законодателите се стремят да го приложат възможно най-бързо, след като бъде приет. Първоначално се предвиждаше интернет фирмите да разполагат с 22 месеца, за да направят необходимите промени и да гарантират, че техните услуги ще бъдат съвместими. Текстът на предложения законопроект обаче отново е променен и те вече ще разполагат само с два месеца, за да приведат дейността си в съответствие.
Почти сигурно е, че OSB ще претърпи допълнителни изменения, преди да стане закон в Обединеното кралство, но каквото и да се случи, за британските потребители на интернет ще настъпят големи промени. Много е вероятно фирмите да подходят свръхпредпазливо, като автоматично блокират и премахват напълно законно съдържание, за да избегнат всякакви потенциални проблеми в бъдеще. Ще бъде интересно да се види как ще се развие ситуацията и дали други държави ще последват примера на Великобритания.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.