Заплатите в областта на киберсигурността са се увеличили със 7% над инфлацията през последните няколко години
Според ново проучване заплатите на специалистите по киберсигурност са нараснали значително през последните 12 месеца, но също така е нараснал и стресът, свързан с тази роля.
Проучването на CIISec, проведено сред британски специалисти по киберсигурност в периода октомври 2023 г. – март 2024 г., установи, че средната заплата на служител по сигурността сега възлиза на 87 205 GBP.
Това е с около 10 000 паунда повече от средната заплата за 2023/24 г., която е малко над 70 000 паунда, и с почти 25 000 паунда повече от средната заплата от 62 144 паунда през 2016/17 г.
При отчитане на инфлацията средната заплата на специалист по киберсигурност в Обединеното кралство се е повишила със 7% в реално изражение.
Според CIISec обаче толкова високото възнаграждение има своята цена. 21 % от служителите в областта на сигурността работят дълги часове, които се определят като „претоварени“.
В доклада се отбелязва, че повече от половината (55 %) от анкетираните са заявили, че стресът, свързан с това, не им дава да спят през нощта. Страхът от кибератака е посочен от 39 % от анкетираните като фактор, който пречи на възможността им да се отпуснат у дома.
Финансовото въздействие, което един инцидент би могъл да окаже върху тяхната организация, също е значителен фактор, подхранващ стреса сред 20 % от киберпрофесионалистите, което представлява петгодишен връх.
В доклада на CIISec се отбелязва, че неправилно управляваните прониквания могат да станат известни и да преследват тези, които отговарят за смекчаването на атаката. Съответно CIISec установи, че киберпрофесионалистите са два пъти по-склонни да си спомнят за лошо управлявана атака, отколкото за добре управлявана такава.
Като цяло докладът „Състояние на професията“ установи, че киберспециалистите не са толкова позитивно настроени към оставането си на настоящата си длъжност, колкото миналата година.
На въпроса дали виждат себе си на работа при същия работодател след две години, 20% от анкетираните са отговорили отрицателно, докато през 2022/23 г. те са едва 13%.
Въпреки че мнозинството от анкетираните съобщават, че стресът, свързан с тяхната роля, ги държи будни през нощта, стресът и преумората вече не са посочени като една от петте основни причини за напускане на работа, установи CIISec.
Вместо това специалистите посочват възнаграждението като основна причина за напускане на работа, въпреки факта, че тази година е нов връх за заплатите в сферата на сигурността.
Възможностите за развитие, недостатъчното обучение, лошото управление и скучната работа са посочени като другите четири основни фактора, които карат киберспециалистите да търсят нови роли.
Проучване на Blackfrog сред лидери в областта на сигурността от Обединеното кралство и САЩ обаче оспорва тази констатация, като съобщава, че 93% от анкетираните са заявили, че стресът и изискванията на работата са причина за решението да напуснат работата си.
Blackfrog съобщава, че 45 % от ръководителите в областта на сигурността са заявили, че са използвали наркотици или алкохол, за да се справят с повишените нива на стрес.
Запитани какво подхранва тази тревога, 42% отговарят, че се притесняват от атаки, задвижвани от изкуствен интелект, докато 37% казват, че атаките със зловреден софтуер и рансъмуер им причиняват най-голям стрес.
Според доклада справянето с потока от сигнали и известия е друг фактор, който подхранва прегарянето на специалистите по сигурността. 63 % от анкетираните казват, че екипът им изпитва „умора от сигналите“, която ги обезчувствява към спешността на събитията в областта на сигурността.
Почти всички респонденти са заявили, че са претоварени в някаква степен, като 98 % от тях работят средно по 9 часа седмично над договореното, а 15 % твърдят, че са работили повече от 16 часа над договореното време.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.