Гигантът в областта на медиите за възрастни Aylo е блокирал достъпа до много от своите уебсайтове, включително PornHub, за посетители от Монтана и Северна Каролина, тъй като влизат в сила нови закони за проверка на възрастта.
Този ход засяга и други сайтове за възрастни, собственост на компанията, включително Tube8, RedTube и Brazzers.
От 1 януари в Монтана и Северна Каролина влязоха в сила нови закони за проверка на възрастта, които изискват от уебсайтовете за възрастни да проверяват възрастта на посетителите от тези щати.
Съгласно тези нови закони неизползването на разумни услуги за проверка на възрастта може да доведе до отговорност на дружеството по отношение на съдебни дела от физически лица.
„Търговско дружество, което съзнателно и умишлено публикува или разпространява в интернет материали, вредни за непълнолетни, от уебсайт, който съдържа значителна част от материалите, трябва да бъде подведено под отговорност, ако дружеството не прилага разумни методи за проверка на възрастта, за да провери възрастта на лицата, които се опитват да получат достъп до материалите“, гласи законопроект 544 на Монтана.
Поправка към законопроект 8 на Камарата на представителите на Северна Каролина също съдържа подобен текст, като предупреждава, че родителите могат да заведат граждански иск срещу компаниите.
През изминалата година подобни законопроекти за проверка на възрастта бяха приети в Юта, Вирджиния, Арканзас, Мисисипи и Тексас, като по-късно федерален съдия отмени законопроекта на Тексас.
При посещение на сайтовете на Aylo от един от тези щати сега се показва видеоклип със звездата от филми за възрастни Чери ДеВил, която чете приложеното изявление от Aylo.
„Както може би знаете, избраните от вас длъжностни лица в Юта изискват от нас да проверим възрастта ви, преди да ви позволим достъп до нашия уебсайт. Въпреки че безопасността и спазването на правилата са на преден план в нашата мисия, предоставянето на личната ви карта всеки път, когато искате да посетите платформа за възрастни, не е най-ефективното решение за защита на нашите потребители и всъщност ще изложи на риск децата и личните ви данни“, гласи част от изявлението на Aylo.
„Освен това задължителната проверка на възрастта без подходящо прилагане дава възможност на платформите да изберат дали да се съобразят с изискванията. Както видяхме в други държави, това просто насочва трафика към сайтове с много по-малко въведени мерки за безопасност. Много малко сайтове са в състояние да се сравнят със солидните мерки за доверие и безопасност, които прилагаме в момента. За да се защитят децата и неприкосновеността на личния живот на потребителите, всяко законодателство трябва да се прилага спрямо всички платформи, предлагащи съдържание за възрастни.“
Доказано е, че тези закони подтикват хората в засегнатите държави да купуват VPN услуги, за да заобикалят ограниченията на сайтовете за възрастни.
Според мозъчния тръст R Street това може да накара сайтовете за възрастни да блокират VPN трафика, тъй като все още биха могли да носят отговорност съгласно щатските закони.
„Например, за да осигурят пълно съответствие със закона на Юта, платформите ще трябва да третират всички VPN потребители като жители на Юта или да блокират VPN напълно“, се казва в статия на R Street.
„Законът не само че не изключва изрично VPN трафика, но и гласи, че „компанията за социални медии не трябва да позволява на непълнолетен притежател на акаунт в Юта да променя или заобикаля ограниченията за достъп, както се изисква от този раздел“.
Това обаче може да накара потребителите да преминат към по-малко известни и вероятно по-рискови VPN продукти, които не са толкова добре открити, но могат да носят допълнителен риск.
Миналия месец беше установено, че фалшиви VPN разширения за браузъра Chrome са инсталирани 1,5 милиона пъти, за да превземат резултатите от търсенето на потребителите с партньорски връзки.
Известно е също, че участниците в заплахите използват фалшиви VPN приложения, за да прокарват зловреден софтуер за кражба на информация и задни вратички за мобилни устройства, излагайки на риск акаунтите на потребителите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.