ЗАЩИТНАТА СТЕНА

Защитните стени се превърнаха в стандартен аспект на интернет сигурността. Такава има  например вградена във вашия домашен WiFi рутер. Компютърът ви  отделно  може да разполага с такава. Но как една сравнително скучна технология получи толкова страхотно име? Защо се нарича защитна стена?

Термин , зает от строителството

Защитните стени съществуват в продължение на много години, доста преди Интернет да се превърне в практическа реалност. Първите защитни стени могат да бъдат открити  в строителната индустрия, където те са важна характеристика на дизайна за безопасност. В строителството защитната стена е специално укрепена, огнеустойчива бариера, предназначена да ограничи или спре разпространението на пожар. Обикновено изработени от бетон, защитните стени са вградени в по-големи конструкции като терасовидни къщи или офис блокове и могат да издържат на температури над 400 ° C. Ако част от сградата се запали, защитната стена ще забави или спре разпространението. Това помага да се сведат до минимум щетите по останалата част от сградата и осигурява допълнително време на хората да избягат на безопасно място.

Компютърните защитни стени са много сходни. Те са проектирани да вършат много подобна работа, инсталирани между две мрежи, като тази във вашия дом и останалата част от интернет. Защитната стена действа като бариера, предотвратявайки влизането на хакери и злонамерен уеб трафик във вашата домашна мрежа. Все по-често се срещат защитни стени, инсталирани и на самите компютри – Panda Dome например има вградена лична защитна стена. Ако хакер все пак проникне в домашната ви мрежа, защитната стена предотвратява разпространението на „пожар“ (злонамерена дейност).

По-умна от бетона

Строителната защитна стена е просто тъпа плоча от бетон, която може да издържи на топлина и пламък. Компютърната защитна стена е много по-умна, като следи трафика, който влиза и излиза от вашата мрежа. Всяка част от информацията, преминаваща през защитната стена, се проверява, за да се гарантира, че е „безопасна“.

За части от секундата вашата защитна стена ще идентифицира и блокира подозрителна дейност, като държи киберпрестъпниците далеч от компютъра ви. В същото време „безопасен“ трафик е разрешен както в мрежата, така и извън нея, както обикновено.

И точно като бетонна защитна стена, компютърната може да издържа на атаки в продължение на часове или повече.

Съществен аспект на вашата лична сигурност

Защитната стена, вградена във вашия домашен WiFi рутер, вече предлага известна степен на защита за вашата домашна мрежа. Но какво се случва, когато сте извън къщи?

Инсталирането на защитна стена на вашия лаптоп предлага същите защити и когато пътувате. Защитната стена Panda Dome отива където сте и вие,  като блокира злонамерен трафик и хакери, когато се свързвате с обществен WiFi или друга ненадеждна мрежа.

Без защитната стена компютърът ви е в постоянна опасност да бъде успешно компрометиран. Инструментите против зловреден софтуер могат да се справят с вируси, троянски коне и червеи, но защитната стена предлага защита срещу активни техники за хакване.

За да научите повече за Panda Dome и да изпробвате всички функции на защитната стена, можете да изтеглите  безплатна пробна версия още днес.

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

30 май 2023

Бели хакери спечелиха 105 000 долара от Sonos One

Няколко недостатъка в сигурността, открити в безжичните високоговор...

Идва ли Windows 12?

Голямата актуализация на Windows 11 за края на тази година, известн...
30 май 2023

Нов хакерски форум пусна данните на 478 000 чле...

База данни за известния хакерски форум RaidForums е изтекла в интер...
30 май 2023

CosmicEnergy е способен да спре електрическата ...

Руски софтуер, който може да изключва (или включва) промишлени маши...
29 май 2023

AceCryptor: Мощно оръжие на киберпрестъпниците

От 2016 г. насам за опаковане на множество щамове на зловреден софт...

Какво трябва да знаем за сигурността на 5G мреж...

5G променя правилата на играта за мобилната свързаност, включително...
28 май 2023

Computex 2023: всичко, което трябва да знаете з...

Computex 2023 се провежда от 29 май до 2 юни Изложението Computex 2...
Бъдете социални
Още по темата
30/05/2023

Бели хакери спечелиха 105 0...

Няколко недостатъка в сигурността, открити в...
26/05/2023

Zyxel предупреждава за крит...

Zyxel предупреждава клиентите си за две...
25/05/2023

Справяне с недостига на тал...

  Нуждата от квалифициран персонал за...
Последно добавени
30/05/2023

Бели хакери спечелиха 105 0...

Няколко недостатъка в сигурността, открити в...
30/05/2023

Идва ли Windows 12?

Голямата актуализация на Windows 11 за...
30/05/2023

Нов хакерски форум пусна да...

База данни за известния хакерски форум...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!