Това е въпрос, който, за съжаление, много хора трябва да решат, тъй като най-новата история, както и многобройни научни трудове показват, че вероятността да бъдете засегнати от кибератака е голяма.
Макар че има различни видове хакери, повечето от тях са ориентирани към парите и търсят начини да печелят, като използват различни пропуски. Разпространен мит е, че хакерите се насочват само към големи организации и богати лица.
Киберпрестъпниците наистина се стремят към пари, но често големите организации и лицата с повече ресурси са и по-подготвени да се справят с атаките. Колкото повече хората могат да загубят, толкова по-добра сигурност имат те.
Въпреки това обикновените хора също биват удряни от хакери, но такива новини рядко се отразяват от медиите. В много случаи лицата са твърде смутени или уплашени дори, за да съобщят за инцидента на властите.
Киберпрестъпниците предпочитат организации и физически лица с големи джобове, но това не е любимият им начин за избор на мишена – това, което им харесва най-много, е лесният достъп. Колкото по-малко подготвени са жертвите, толкова по-привлекателни са те за хакерите. И за съжаление, веднъж заразени, нещата могат да се объркат доста бързо.
Често хората и организациите, които са станали обект на кибератака, трябва да решат дали си заслужава да платят откуп.
Организациите, предлагащи рансъмуер като услуга (RaaS), твърдят, че са улеснили жертвите да премахнат зловредния код и да заметат проблема под килима, като просто платят откупа. И много физически и юридически лица попадат в заешката дупка, посочена от измамниците.
Това, което организациите често научават по трудния начин обаче, е, че щом киберпрестъпниците видят, че усилията им са възнаградени, те се връщат за още. Често това се случва в рамките на един и същи месец.
Така че плащането на откупа и продължаването на работния ден не означава, че сте напълно освободени от отговорност.
Може да е изкушаващо да се подчините на исканията на хакерите, но да бъдете хакнати отново е само един от многото потенциални проблеми.
Често престъпниците се намират в страни, санкционирани от правителствата на ЕС и САЩ, и хората, които плащат откуп, може да се окажат в проблемна ситуация за нарушаване на международните закони. По принцип плащането на откуп не е незаконно.
Все пак правителствените агенции настоятелно препоръчват на фирмите и физическите лица да не изпращат пари, защото това може да ги вкара в горещи взаимоотношения с правителството – последното нещо, което северноамериканските организации или физически лица искат, е да бъдат разглеждани като спонсори на терористична организация, разположена на другия край на света.
Правоприлагащите органи също казват, че не е правилно да се плаща откуп, защото това насърчава измамниците да продължат да работят и да търсят други потенциални жертви. Както виждате, изпълнението на исканията на измамниците може да има сериозни последици за вас и вашия бизнес. Последствията могат да бъдат по-лоши от престой или загуба на ценни данни.
Да предположим, че искате да намалите вероятността да ви се наложи да вземете такова трудно решение.
В такъв случай трябва да се уверите, че вашите лични и бизнес системи и мрежи са добре укрепени срещу атаки.
Наличието на най-новото и най-доброто в света на антивирусните програми е задължително условие за задвижвания от технологиите живот, който всички живеем през 21-ви век. Да бъдете подготвени винаги е полезно.
Ако сте достатъчно подготвени, можете да се справите с неприятната ситуация много по-лесно, т.е. можете да проучите къде е проблемът и след това да възстановите от резервно копие и да поправите уязвимостта.
Нивото на необходимата подготовка варира в зависимост от размера и вида на елементите, които искате да защитите, но като цяло оставянето на киберсигурността на заден план не е разумно решение, а такива решения в крайна сметка почти винаги излизат скъпо.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.