Нови данни от LinkedIn за най-търсените професии в платформата през третото тримесечие на тази година показват, че софтуерното инженерство е на второ място. Малко преди това се нареждат длъжностите в сферата на продажбите, но е ясно, че професионалистите в областта на софтуерното инженерство и развойната дейност са много търсени.
Освен това инженерите и разработчиците на приложения попадат в топ 10 на най-търсените длъжности съответно на осмо и десето място.
Софтуерните длъжности са толкова популярни, защото софтуерът захранва почти всичко. Според McKinsey в наши дни „всяка компания е софтуерна компания“.
Традиционните предприятия, работещи с тухли и хоросан, сега са все по-ориентирани към цифровите технологии. Помислете например за вашата банка или супермаркет. Начинът, по който използваме тези предприятия, се е променил радикално, като все повече услуги се предлагат онлайн.
Медиите вече са и софтуерни компании. Стотици работници в техническата гилдия на The New York Times стачкуваха в деня преди изборите в САЩ. Те включват анализатори на данни, ръководители на проекти и разработчици на софтуер и съставляват около 600 от техническите служители на изданието.
Тези работници създават и поддържат бек-енд системите, които захранват New York Times – да, включително Wordle. Фактът, че те не само представляват около 10 % от общата работна сила на вестника, но и са толкова важни за дейността му, е още един знак за зависимостта ни от софтуерните решения и хората, които ги предоставят.
McKinsey установи три основни причини за това. Първо, това е ускореното приемане на цифрови продукти, наблюдавано особено по време на пандемията, когато правехме нещата повече онлайн от всякога.
Второ, в наши дни все по-голяма част от стойността на продуктите и услугите се получава от софтуер. Трето, развитието на изчислителните облаци, PaaS, инструментите с нисък и никакъв код и платформите за програмиране, базирани на изкуствен интелект, водят до експоненциално развитие на сектора.
В такъв динамичен сектор не е изненадващо, че непрекъснато се появяват нови езици за програмиране. Обърнете внимание на Mojo – език, създаден да съчетава простотата на Python с ефективността на C++ или Rust.
Или какво ще кажете за Finch, нов език от Масачузетския технологичен институт, който е проектиран да поддържа както гъвкав поток на управление, така и разнообразни структури от данни.
Освен това по-стари езици се възраждат, като например Go, и това е така, защото той е добър за сигурността и изкуствения интелект; и двете горещи теми в момента.
Проучването на разработчиците на Stack Overflow за 2024 г. изтъкна JavaScript, HTML/CSS и Python като трите основни езика, които респондентите са използвали за обширна развойна дейност през изминалата година.
Освен това Службата на националния кибердиректор на Белия дом в САЩ (ONCD) публикува неотдавнашен доклад, в който съветва програмистите да преминат към езици, които са безопасни за паметта.
Като се има предвид всичко това, разбираемо е, ако като програмист наистина не сте сигурни какви езици трябва да използвате, какво трябва да научите и какво можете да мислите да изоставите.
Означава ли това, че трябва да се стремите да владеете до десет езика? В една от последните теми в Reddit се обсъжда точно това, като един от потребителите твърди: „Няма никакъв смисъл да учите 10 езика; просто изберете два, изберете конкретна област и станете най-добри в нея.“
Други се съгласиха, като един от участниците каза: „Хората са фиксирани върху това да намерят най-горещия нов език, най-горещия нов технологичен стек или най-новите тенденции, но това няма да ви помогне“.
Друг потребител посочи, че „специализацията е добра, но трябва да имате обща представа за видовете езици и как работят, тогава можете лесно да научите нови езици и технологични стекове“.
За много разработчици добрите фундаментални познания са по-важни (и по-ценни за дългосрочната им кариера) от това да имат в автобиографията си списък с езици за програмиране, които могат да владеят само полупрофесионално.
„Научаването на един стек в YouTube и изграждането на проекти-играчки е лесно“, посочва друг участник в темата. „Изграждането на специализация изисква много повече усилия и много години опит в реалния живот.“
Ако все пак решите да се специализирате в няколко езика, това трябва да бъде поне отчасти повлияно от това, което ви доставя най-голямо удоволствие да правите.
„Правете това, което смятате, че е добро за вас“, казва един от участниците в темата. „След като станете наистина добри, автоматично ще се откроявате от тълпата, като сте по-добри от 90% от посредствените разработчици.“ Мъдър съвет.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.