Близо 40% от организациите имат високорискови работни натоварвания и Tenable предупреждава, че те са основни цели за атаки на злонамерени хакери.
Повече от една трета (38%) от организациите използват поне едно работно натоварване в облака, което е силно изложено на риск по различни причини, се посочва в доклад на Tenable.
Комбинацията от високи привилегии, критични уязвимости и публично излагане на риск определя тези високорискови работни натоварвания, като Tenable посочва, че те са основни цели за атаки на злонамерени хакери.
Tenable е създала доклада, като е анализирала телеметрични данни от милиарди облачни активи в различни облаци между януари и юни 2024 г.
Разбивайки тези проблеми, докладът установи, че над три четвърти (84,2%) от организациите притежават неизползвани или дългогодишни ключове за достъп със силно завишени разрешения – което може да доведе до атаки, базирани на идентичност.
Анализът на AWS, Google Cloud и Microsoft Azure в доклада разкрива, че 23% от идентичностите в облака, както човешки, така и нечовешки, имат силно прекомерни разрешения. Само в AWS тази цифра достига 35%.
В доклада се казва, че критичните уязвимости също продължават да съществуват, като CVE-2024-21626 е останала неотстранена в над 80% от работните натоварвания 40 дни след публикуването ѝ. Установено е също така, че CVE-2024-21338 е широко разпространена.
Докладът установи, че 74% от организациите имат публично изложени на риск активи за съхранение в своите ИТ среди, включително някои активи за съхранение, които защитават чувствителни данни. Този проблем е свързан с прекомерни разрешения.
Kubernetes беше идентифициран като проблем за този вид излагане; 78% от организациите имат публично достъпни Kubernetes API сървъри, около 41% от които позволяват входящ интернет достъп. Нещо повече, 58% от организациите имат и обвързване на ролите cluster-admin, което дава на някои потребители неограничен достъп до цели среди на Kubernetes, а 44% изпълняват контейнери в привилегирован режим.
Докладът предлага няколко предложения за управление на риска, създаден от тези проблеми. Предприятията трябва например да наблюдават внимателно достъпа до Kubernetes и да гарантират, че контейнерите са привилегировани само при необходимост.
Организациите трябва редовно да ротират идентификационните данни и да избягват използването на ключове за достъп, които продължават дълго време. Те също така трябва да дадат приоритет на отстраняването на уязвимостите и да сведат до минимум излагането на риск, като прегледат публичните активи.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.