Глобалната пандемия повиши драматично значението на компаниите за здравеопазване и наука за живота. Но в същото време тя подчерта осезателно и очевидните уязвимости в киберсигурността и постоянната заплаха, пред която се намират тези организации.
Съвременните фармацевтични производствени техники работят на глобална основа. Суровините могат да се произвеждат в една страна, докато самите лекарства се произвеждат в друга. И както е в случая с ваксината Pfizer, лекарствата трябва да се транспортират бързо между местата при много ниска температура, за да се поддържа ефикасността.
Тъй като предлагането на важни ваксини остава ограничено, разузнавателните агенции съобщават за появата на „национализъм на ваксините“. Те предполагат, че националните правителства използват техники за кибервойна, за да нарушат глобалната верига за доставки.
Защо? Възможно е някои правителства просто да се опитват да гарантират, че са в състояние да доставят ваксините, от които се нуждаят техните граждани. Други може да се опитват да нарушат и дискредитират леченията, за да подкопаят глобалното доверие и да увеличат собствените си продажби. Това включва разпространението на дезинформация в социалните медии и новинарските издания с цел подвеждане на широката общественост относно ефикасността на ваксината и опасностите от инфекция с COVID-19.
Въпреки тези опасения, обикновената човешка алчност остава най-голямата заплаха за доставчиците на здравни услуги в световен мащаб. Киберпрестъпниците се насочват към болници и доставчици на медицински услуги със софтуер за откуп, надявайки се да извлекат големи плащания в замяна на изчистване на инфекциите.
САЩ изглежда са основна цел за тези атаки. Един доклад предполага шест американски болници за един ден – и всяка е била откупена за поне 1 милион долара. Много пациенти са имали животоспасяващо лечение, забавено или отменено поради прекъсването.
В Обединеното кралство са извлечени поуки от прословутата атака на Wannacry от 2017г., която осакати някои тръстове на NHS за няколко дни. NHSх, органът, отговорен за определянето на ИТ стратегията на NHS, е уверен, че защитата срещу рансъмуер е много по-силна сега. Те също така предполагат, че хакерите са по-малко заинтересовани да се насочат към доставчици на здравни услуги в Обединеното кралство, защото се смята, че са „по-малко богати“ – и следователно по-малко способни да платят голям откуп.
За да координират по-добре своя отговор на пандемията, доставчиците на здравни услуги бързо надграждат и свързват различните си ИТ системи. Дигитализирането на техните процеси позволява на медицинските специалисти да разберат по-добре прогреса на вируса и как най-добре да лекуват заразените системи.
В същото време увеличената дигитализация предоставя повече възможности за хакерите, тъй като те имат по-голям избор от системи за атака. Това означава, че доставчиците на здравни услуги участват в постоянна битка, опитвайки се да актуализират и осигурят своите платформи, преди престъпниците да могат да проникнат. Добрата новина е, че здравната индустрия се учи от грешките от миналото. Повечето разполагат със стабилни системи за сигурност, за да държат хакерите отвън – сега те трябва да се справят с проблема с рансъмуера и да намерят начини за предотвратяване на бъдещи инфекции.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.