Търсене
Close this search box.

Зловредни чатботове в Messenger крадат Facebook акаунти

Нова фишинг атака използва чатботове на Facebook Messenger, за да се представя за екипа за поддръжка на компанията и да открадне идентификационни данни, използвани за управление на страници във Facebook.

Чатботите са програми, които се представят за хора за поддръжка на живо и обикновено се използват за предоставяне на отговори на прости въпроси или сортиране на случаи на поддръжка на клиенти, преди да бъдат предадени на жив служител.

В нова кампания, открита от TrustWave , хакерите използват чатботове, за да откраднат идентификационни данни на мениджъри на страници във Facebook, които обикновено се използват от компаниите за предоставяне на поддръжка или популяризиране на техните услуги.

Чатботове във Facebook Messenger

Фишинг атаката започва с имейл, информиращ получателя, че страницата му във Facebook е нарушила стандартите на общността, което му дава 48 часа да обжалва решението, или страницата  ще бъде изтрита.

На потребителя се предлага шанс да разреши проблема в центъра за поддръжка на Facebook и за да получи достъп до него, той е  поканен да щракне върху бутон „Обжалване сега“(Appeal Now).

 

Щракването върху този бутон отвежда жертвата към разговор в Messenger, където чатбот се представя за агент за поддръжка на клиенти на Facebook.

 

Facebook страницата, свързана с чатбота, е стандартна бизнес страница с нула последователи и без публикации. Ако обаче жертвата провери профила, ще види съобщение, че той е „Много отзивчив към съобщения“, което показва, че се използва активно.

 

Чатботът ще изпрати на жертвата бутон „Обжалване сега“ в Messenger, който я отвежда  до уебсайт, маскиран като „Входяща кутия за поддръжка на Facebook“, но URL адресът не е част от домейна на Facebook. Освен това, както отбелязва TrustWave, номерът на случая на тази страница не съвпада с този, представен от чатбота по-рано, но тези подробности все още са с малка  вероятност да изложат измамата пред паникьосани потребители.

Основната страница за фишинг, показана по-долу, изисква от потребителите, които искат да обжалват решението за изтриване на страницата, да въведат своя имейл адрес, пълно име, име на страница и телефонен номер.

 

След като тези данни бъдат въведени в полетата и е натиснат бутон „Изпращане“, се появява изскачащ прозорец с искане за парола за акаунт. След това цялата информация се изпраща към базата данни на хакерите чрез POST заявка.

 

Накрая жертвата е пренасочена към фалшива 2FA страница, където е приканена да въведе OTP код, който е получила чрез SMS на предоставения телефонен номер. Тази страница ще приеме всичко, така че е там, за да създаде фалшиво усещане за легитимност.

 

 

След проверката жертвите попадат на действителна страница във Facebook, съдържаща указания за интелектуална собственост и авторски права, които се предполага, че са свързани с нарушението на потребителя.

Тъй като фишинг атаката е автоматизирана, действителната експлоатация на откраднатите идентификационни данни може да дойде на по-късна фаза, така че хакерите трябва да създадат това фалшиво усещане за легитимност в умовете на жертвите, за да забавят всякакви действия за отстраняване на нарушението.

В престъпните схеми все по-често използват чатботове при фишинг атаки, за да автоматизират кражбата на идентификационни данни и да увеличат обема на своите операции, без да изразходват значителни ресурси или време.

Тези видове измами са по-трудни за откриване, тъй като много сайтове използват AI и чатботове като част от страниците си за поддръжка, което ги прави да изглеждат нормални, когато става въпрос  за поддръжка. Както винаги, най-добрата линия на защита срещу фишинг атаки е да се анализират всички URL адреси за страници, изискващи идентификационни данни за вход, и ако домейните не съвпадат с обикновения URL адрес на легитимния сайт, тогава не въвеждайте никакви идентификационни данни на този сайт.

Снимки: TrustWave

 

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

9 септември 2024

Шпионският софтуер Predator се появяви отново с...

Шпионският софтуер Predator се е появил отново с нова инфраструктур...
9 септември 2024

Един милион клиенти на Kaspersky в САЩ са прехв...

Клиентите на Kaspersky в Съединените щати са уведомени, че абонамен...
9 септември 2024

CISA сигнализира за грешки в ICS в продуктите н...

Миналата седмица американската Агенция за киберсигурност и инфрастр...
9 септември 2024

Progress LoadMaster е уязвим към недостатък на ...

Progress Software издаде спешна поправка за уязвимост с максимална ...
9 септември 2024

Секс измамите вече използват името на „изневеря...

Нов вариант на продължаващите измами с електронни писма с цел сексу...
9 септември 2024

Новата атака RAMBO краде данни чрез RAM памет

Нова атака по страничен канал, наречена „RAMBO“ (Radiation of Air-g...
9 септември 2024

Гигантът Avis разкрива нарушение на сигурността...

Американският гигант за отдаване на автомобили под наем Avis уведом...
Бъдете социални
Още по темата
11/06/2024

Задължителната идентификаци...

Социалните медии заемат централно място в...
11/06/2024

Google премахва кампании за...

Google разкри, че е премахнала 1320...
14/02/2024

200 000 записа на потребите...

Хакер публикува 200 000 записа в...
Последно добавени
09/09/2024

Шпионският софтуер Predator...

Шпионският софтуер Predator се е появил...
09/09/2024

Един милион клиенти на Kasp...

Клиентите на Kaspersky в Съединените щати...
09/09/2024

CISA сигнализира за грешки ...

Миналата седмица американската Агенция за киберсигурност...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!