Нова фишинг атака използва чатботове на Facebook Messenger, за да се представя за екипа за поддръжка на компанията и да открадне идентификационни данни, използвани за управление на страници във Facebook.
Чатботите са програми, които се представят за хора за поддръжка на живо и обикновено се използват за предоставяне на отговори на прости въпроси или сортиране на случаи на поддръжка на клиенти, преди да бъдат предадени на жив служител.
В нова кампания, открита от TrustWave , хакерите използват чатботове, за да откраднат идентификационни данни на мениджъри на страници във Facebook, които обикновено се използват от компаниите за предоставяне на поддръжка или популяризиране на техните услуги.
Фишинг атаката започва с имейл, информиращ получателя, че страницата му във Facebook е нарушила стандартите на общността, което му дава 48 часа да обжалва решението, или страницата ще бъде изтрита.
На потребителя се предлага шанс да разреши проблема в центъра за поддръжка на Facebook и за да получи достъп до него, той е поканен да щракне върху бутон „Обжалване сега“(Appeal Now).
Щракването върху този бутон отвежда жертвата към разговор в Messenger, където чатбот се представя за агент за поддръжка на клиенти на Facebook.
Facebook страницата, свързана с чатбота, е стандартна бизнес страница с нула последователи и без публикации. Ако обаче жертвата провери профила, ще види съобщение, че той е „Много отзивчив към съобщения“, което показва, че се използва активно.
Чатботът ще изпрати на жертвата бутон „Обжалване сега“ в Messenger, който я отвежда до уебсайт, маскиран като „Входяща кутия за поддръжка на Facebook“, но URL адресът не е част от домейна на Facebook. Освен това, както отбелязва TrustWave, номерът на случая на тази страница не съвпада с този, представен от чатбота по-рано, но тези подробности все още са с малка вероятност да изложат измамата пред паникьосани потребители.
Основната страница за фишинг, показана по-долу, изисква от потребителите, които искат да обжалват решението за изтриване на страницата, да въведат своя имейл адрес, пълно име, име на страница и телефонен номер.
След като тези данни бъдат въведени в полетата и е натиснат бутон „Изпращане“, се появява изскачащ прозорец с искане за парола за акаунт. След това цялата информация се изпраща към базата данни на хакерите чрез POST заявка.
Накрая жертвата е пренасочена към фалшива 2FA страница, където е приканена да въведе OTP код, който е получила чрез SMS на предоставения телефонен номер. Тази страница ще приеме всичко, така че е там, за да създаде фалшиво усещане за легитимност.
След проверката жертвите попадат на действителна страница във Facebook, съдържаща указания за интелектуална собственост и авторски права, които се предполага, че са свързани с нарушението на потребителя.
Тъй като фишинг атаката е автоматизирана, действителната експлоатация на откраднатите идентификационни данни може да дойде на по-късна фаза, така че хакерите трябва да създадат това фалшиво усещане за легитимност в умовете на жертвите, за да забавят всякакви действия за отстраняване на нарушението.
В престъпните схеми все по-често използват чатботове при фишинг атаки, за да автоматизират кражбата на идентификационни данни и да увеличат обема на своите операции, без да изразходват значителни ресурси или време.
Тези видове измами са по-трудни за откриване, тъй като много сайтове използват AI и чатботове като част от страниците си за поддръжка, което ги прави да изглеждат нормални, когато става въпрос за поддръжка. Както винаги, най-добрата линия на защита срещу фишинг атаки е да се анализират всички URL адреси за страници, изискващи идентификационни данни за вход, и ако домейните не съвпадат с обикновения URL адрес на легитимния сайт, тогава не въвеждайте никакви идентификационни данни на този сайт.
Снимки: TrustWave
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.