Правителствени структури, военни организации и цивилни потребители в Украйна и Полша са били обект на серия от кампании, целящи кражба на чувствителни данни и получаване на постоянен отдалечен достъп до заразените системи.

Комплектът от прониквания, който се простира от април 2022 г. до юли 2023 г., използва фишинг примамки и примамливи документи, за да разгърне свалящ зловреден софтуер, наречен PicassoLoader, който действа като канал за стартиране на Cobalt Strike Beacon и njRAT.

„Атаките използваха многоетапна инфекциозна верига, инициирана със зловредни документи от Microsoft Office, най-често използващи файловите формати Microsoft Excel и PowerPoint“, казва в новия доклад изследователят от Cisco Talos Ваня Свайцер. „Това беше последвано от изпълним файл за изтегляне и полезен товар, скрит във файл с изображение, което вероятно затрудняваше откриването му.“

Някои от дейностите се приписват на извършител, наречен GhostWriter (известен още като UAC-0057 или UNC1151), за чиито приоритети се твърди, че съвпадат с беларуското правителство.

Струва си да се отбележи, че подгрупа от тези атаки вече е документирана през изминалата година от Украинския екип за реагиране при компютърни инциденти (CERT-UA) и Fortinet FortiGuard Labs, като при една от тях през юли 2022 г. са използвани макрозаредени документи на PowerPoint за доставяне на зловредния софтуер Agent Tesla.

Веригите за заразяване имат за цел да убедят жертвите да активират макроси, като макросът VBA е разработен така, че да пусне DLL даунлоудър, известен като PicassoLoader, който впоследствие се свързва с контролиран от нападателя сайт, за да изтегли полезния товар на следващия етап – легитимен файл с изображение, в който е вграден крайният зловреден софтуер.

Разкритието идва в момент, когато CERT-UA подробно описа редица фишинг операции, при които се разпространява зловредният софтуер SmokeLoader, както и smishing атака, предназначена за получаване на неоторизиран контрол върху акаунтите на мишените в Telegram.

Миналия месец CERT-UA разкри кампания за кибершпионаж, насочена към държавни организации и представители на медиите в Украйна, която използва електронна поща и мигновени съобщения за разпространение на файлове, които, когато бъдат стартирани, водят до изпълнение на PowerShell скрипт, наречен LONEPAGE, за извличане на полезен товар за кражба на браузър (THUMBCHOP) и кийлогър (CLOGFLAG) на следващ етап.

GhostWriter е един от многото извършители на  заплахи, които са насочили вниманието си към Украйна. Сред тях е и руската национална група APT28, която е наблюдавана да използва HTML прикачени файлове във фишинг имейли, които подканват получателите да променят паролите си в UKR.NET и Yahoo! поради открита подозрителна активност в акаунтите им, за да ги пренасочат към фалшиви целеви страници, които в крайна сметка крадат техните идентификационни данни.

Разработката следва и възприемането на „стандартен петфазен наръчник“ от хакери, свързани с руското военно разузнаване (ГРУ), в техните деструктивни операции срещу Украйна в „целенасочени усилия за увеличаване на скоростта, мащаба и интензивността“ на атаките им.

Това включва използване на инфраструктурата „на ръба на земята“ за получаване на първоначален достъп, използване на техники „на ръба на земята“ за провеждане на разузнаване, странично придвижване и кражба на информация с цел ограничаване на отпечатъка от зловреден софтуер и избягване на откриване, създаване на постоянен, привилегирован достъп чрез обекти на груповата политика (GPO), внедряване на чистачки и телеграфиране на действията им чрез хакерски образи в Telegram.

„Предимствата, които предоставя наръчникът, са особено подходящи за бързо развиваща се и силно оспорвана оперативна среда, което показва, че военните цели на Русия вероятно са направлявали избраните от ГРУ тактически начини на действие“, заявиха от Mandiant, собственост на Google.

Източник: The Hacker News

Подобни публикации

22 април 2025

3дравни организации станаха жертва на мащабни п...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха, че са станали обект на се...
22 април 2025

Културата – почвата на киберсигурността, а не о...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората често си представят с...
22 април 2025

Microsoft извършва най-мащабната реформа в кибе...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект за инжене...
22 април 2025

Севернокорейски хакери използват Zoom за кражба...

Севернокорейски киберпрестъпници са усъвършенствали тактиките си за...
22 април 2025

Exaforce с амбиция да преосмисли SOC: 75 милион...

Сан Франсиско се превръща във все по-важен хъб за иновации в киберс...
21 април 2025

Kenzo Security: Иновативна платформа за киберси...

Стартъпът Kenzo Security обяви излизането си от скрит режим, съобща...
21 април 2025

Нарастващата заплаха от злонамерени ботове с ИИ

Интернет вече не е предимно човешко пространство. През 2024 г. авто...
21 април 2025

Критична уязвимост в Lantronix XPort поставя по...

Киберсигурността отново е под светлината на прожекторите, след като...
21 април 2025

Кибератака прекъсва учебния процес в университе...

Киберинцидент с широк обхват засегна няколко кампуса на университет...
Бъдете социални
Още по темата
22/04/2025

Севернокорейски хакери изпо...

Севернокорейски киберпрестъпници са усъвършенствали тактиките си...
17/04/2025

Китайска APT група използва...

Нови версии на бекдора BrickStorm, използван...
16/04/2025

Фишингът

Фишингът несъмнено е в залата на...
Последно добавени
22/04/2025

3дравни организации станаха...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха,...
22/04/2025

Културата – почвата на кибе...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората...
22/04/2025

Microsoft извършва най-маща...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!