ГЕРБ внесе предложения за промени в Закона за закрила на детето, с които се предвижда ограничаване на достъпа до социални мрежи и платформи за видео съдържание за лица под 16-годишна възраст.
Промените включват и предложение за пълна забрана на мобилните телефони в училище.
Достъп до социални мрежи само с проверка на възрастта
Според предложенията достъпът до социални платформи ще бъде регулиран чрез специално технологично средство за проверка на възрастта.
Системата трябва да позволява анонимно потвърждение на навършените години при регистрация в различните услуги и приложения.
Предвижда се конкретният механизъм да бъде разписан в специална наредба на министъра на иновациите и дигиталната трансформация в срок до шест месеца след евентуалното приемане на закона.
Родителско съгласие за деца между 13 и 16 години
Според предложения текст:
- деца под 13 години няма да имат достъп до социални мрежи
- потребители между 13 и 16 години ще могат да използват платформите само със съгласие от родител или настойник
- родителското разрешение ще може да бъде оттегляно по всяко време
Ограниченията ще важат и за платформите за споделяне на видео съдържание.
Регистър и сериозни санкции за платформите
Законопроектът предвижда създаването на регистър на социалните платформи, както и механизми за контрол върху компаниите, които оперират на българския пазар.
Предвиждат се и сериозни санкции за оператори, които:
- не въведат механизми за проверка на възрастта
- не спазват новите изисквания
- допускат нерегламентиран достъп на непълнолетни
Аргументите – психично здраве и дигитална зависимост
От ГЕРБ мотивират предложенията с нарастващото негативно влияние на социалните мрежи върху:
- психичното здраве
- концентрацията
- съня
- когнитивното развитие
- образователните резултати
Според вносителите прекомерната употреба на дигитално съдържание води до зависимост сред подрастващите и затруднява способността им за учене и задържане на внимание.
Пълна забрана на телефоните в училище
Паралелно с ограниченията за социалните мрежи се предлага и пълна забрана за използването на мобилни телефони в училищата.
Според мотивите на законопроекта смартфоните:
- разсейват учениците
- намаляват концентрацията
- влияят негативно върху мотивацията
- понижават образователните резултати
Темата за ограниченията върху социалните мрежи и смартфоните при деца набира популярност и в други държави, като през последните години подобни мерки или дискусии вече се появиха в части от Европа, Австралия и САЩ.









