Министерството на вътрешните работи съобщи пред БТА, че полицията е разследвала сигнали за бомби в училища в няколко града в страната във вторник.
Съобщения за поставени взривни устройства са били изпратени на електронните пощи на учебни заведения в Пловдив, Варна, Кърджали, Карлово, Асеновград, Благоевград, Кюстендил и Разград.
Директорите на училищата са действали съгласно установените процедури и са подали сигнали на телефон 112. На място незабавно са били изпратени полицейски екипи, които са евакуирали учениците и персонала.
След извършването на щателни проверки не са били открити опасни предмети или взривни устройства, а учебният процес е бил възстановен.
От властите уточняват, че имейлите са били изпратени до стари електронни адреси, които вече не би трябвало да се използват. Според информацията всяко училище разполага с електронни пощи в защитен домейн и комуникацията следва да се извършва единствено чрез тях.
Засилен фокус върху защитата на училищната комуникация
Случаят отново поставя акцент върху необходимостта образователните институции да поддържат актуални и добре защитени комуникационни канали. Използването на стари или незащитени електронни адреси може да улесни разпространението на фалшиви сигнали, фишинг кампании и други форми на злоупотреба.









