Прекъсване на свързаността, но без срив на системите
Министерство на електронното управление и Министерски съвет на България са останали временно без интернет в резултат на кибератака, съобщава Нова телевизия.
Според официалната информация от МЕУ, въпреки прекъсването на външната свързаност, вътрешните системи са продължили да функционират нормално, като ситуацията е била наблюдавана в реално време от отговорните екипи.
Засегнат и порталът за електронни услуги
Инцидентът е довел и до временно недостъпност на държавния портал:
- egov.bg
Платформата не е била достъпна в продължение на часове, което е ограничило достъпа до електронни административни услуги. Достъпът е възстановен малко преди 19:00 часа.
Какво означава това на практика
Макар първоначалната информация да е ограничена, подобен тип инциденти обикновено включват:
- атаки срещу мрежовата инфраструктура (напр. DDoS)
- опити за нарушаване на достъпа до външни услуги
- временно изолиране на системи като защитна мярка
Фактът, че системите са продължили да работят вътрешно, предполага, че:
- не е налице компрометиране на данни (на този етап)
- по-скоро става дума за атака върху достъпността, а не върху целостта
Hарастващ натиск върху държавната инфраструктура
Подобни атаки не са изолирани случаи. През последните години държавни институции в Европа стават все по-честа цел на:
- хактивистки групи
- геополитически мотивирани атаки
- организирани киберпрестъпни кампании
Целта често е не толкова пробив, колкото:
- нарушаване на публични услуги
- създаване на обществено напрежение
- демонстрация на уязвимост
Какво следва
Ключовите въпроси след подобен инцидент са:
- какъв е точният вектор на атаката
- има ли засегнати данни или само услуги
- какви мерки ще бъдат предприети за предотвратяване на повторение
Очаква се повече информация след технически анализ от страна на компетентните органи.









